#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Pylový atlas

Jitrocel

Jitrocel je vytrvalá 10–30 cm vysoká bylina. Jitrocel kopinatý patří mezi naše nejznámější rostliny, využívá se na přípravu sirupu na kašel, má i protizánětlivé a antibiotické účinky.

Místa výskytu:

Jitrocele se vyskytují zejména na otevřených lučních…

Kopřivovité byliny

Kopřiva dvojdomá je vytrvalá 40–150 cm vysoká bylina pokrytá žahavými chlupy. Žhavost je způsobena s největší pravděpodobností aminy acetylcholinem, histaminem a serotoninem. Kopřiva má řadu příznivých vlivů na lidských organismus, uvolňuje jej,…

Lípa

Lípy jsou statné, dlouhověké stromy. Lípa srdčitá dorůstá výšky 25–35 m, dožívá se 500–700 let a je národním stromem České republiky. Květ lípy se používá při všech nemocech z nachlazení, protože podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje…

Lipnicovité / trávy

Lipnicovité patří mezi nejpočetnější čeledi cévnatých rostlin. V současné době se rozlišuje 761 rodů a kolem 12 000 druhů. Jde o trávovité rostliny, které mají nejčastěji ráz bylin, ať už vytrvalých, jednoletých či víceletých. 

Místa výskytu:

Trávy…

Merlíkovité

Merlíkovité jsou jednoleté až vytrvalé byliny, polokeře, lysé či s nevětvenými, hvězdovitými nebo měchýřkovitými chlupy. Rozlišujeme asi 100 až 110 jejich rodů a asi 1500 druhů po celém světě.

Místa výskytu:

Rostou obvykle na rumištích nebo jako…

Šťovík

Šťovík kyselý je vytrvalá dvoudomá bylina, která dosahuje výše až 60 cm a mívá větší množství pylu. Sbírají se převážně její listy. Užívá se převážně zevně ve formě obkladů na různé kožní problémy nebo ve formě kloktadla při aftech v ústech. 

Místa…

Ambrózie

Jednoletá, 110–150 cm vysoká šedozelená bylina. Původně pochází ze Severní Ameriky (USA a jih Kanady), odkud se postupně rozšířila na většinu kontinentů. Do Evropy se dostala ve druhé polovině 19. století, a to především s dováženým obilím či…

Bez

Bez červený je jeden až tři metry vysoký keř, který má nápadné zelenožluté květenství a červené plody. Keř bezu černého má bílé květy a patří mezi oblíbené léčivé rostliny, používá se zejména při nachlazení, ale i při dalších zdravotních potížích.…

Borovice, Smrk, Jedle

Tyto jehličnaté dřeviny jsou v České republice hojně zastoupené, zejména v lesích. Jsou tak důležitou součástí ekosystému a domovem mnoha druhů organismu. Také mají zásadní význam z hlediska vodohospodářského i s ohledem na tvorbu klimatu. Dřevo…

Bříza

Bříza patří mezi opadavé až 25 m vysoké stromy. Listy břízy bělokoré se používají k výrobě čajů, ale i nálevů, které se užívají jako diuretikum (podporují vylučování moči).

Místa výskytu:

Břízy jsou běžně rozšířené na území celé naší republiky, v…

Dub

Duby patří mezi opadavé, velmi statné stromy, které se dožívají úctyhodného věku několika set let. Koupele nebo obklady z kůry dubu zimního se používají k léčbě kožních chorob, křečových žil nebo hemoroidů. Čaj z dubové kůry se pije při průjmech.  …

Habr

Habr patří mezi dřeviny střední velikosti, které se dožívají až 200 let. Dřevo habru je tvrdé a je žádané jako kvalitní palivové dříví. V minulosti se také využívalo na výrobu násad a topůrek, mlýnských převodů atd.

Místa výskytu:

Habr je naší původní…

Jasan

Jasany jsou mohutné stromy s širokou korunou, které dosahují výšky 30–40 m. Jde o pozdě rašící dřeviny s oblými větvičkami a černě sametovými zimními pupeny. Jasanové dřevo je pružné, tvrdé a těžké. Kozy i ovce používají listy této dřeviny jako svou…

Olše

Olše dorůstají do výšky 25–35 m. Mají vysoko posazenou korunu s tenkými větvemi. Kůra je v mládí zelenočerná, ve stáří destičkově rozpukaná, šupinovitá, šedohnědá. Olšové dřevo se využívá k výrobě nádobí, různých mis či necek. 

Místa výskytu: 

Olše…

Ořešák

Ořešáky jsou statné stromy s původem mimo Evropu. Domovem vlašského ořechu je střední Asie, odkud byl postupně šířen až do Středomoří, kde prakticky zdomácněl. Vlašské ořechy jsou velice výživné, obsahují zejména velice zdravé nenasycené mastné…

Pampeliška

Pampeliška lékařská je vytrvalá 10–25 cm vysoká bylina. V České republice patří mezi nejznámější a nejrozšířenější druhy rostlin. Jde o léčivou bylinu, která zlepšuje trávení, látkovou výměnu, je močopudná a podporuje funkci žlučníku a jater.

Místa…

Pelyněk

Pelyněk patří mezi zpravidla vytrvalé byliny. Nejrozšířenější je pelyněk černobýl, který dosahuje výšky až 150 cm, má aromatickou vůni a hořkou chuť. Hojně se využívá v lidovém léčitelství. Působí proti křečím, dezinfekčně, protiprůjmově a podporuje…

Platan

Platany jsou statné stromy, které se vysazují v parcích či jinde v městském prostředí. Platan západní k nám byl přemístěn ze Severní Ameriky, platan východní je původní dřevinou v jihovýchodní Evropě. Platan javorolistý je hybridní druh oblíbený v…

Doporučené články

1. 10. 2012 O alergii

Jak přežít pylovou alergii od října do března

Přestože občas můžeme uvidět rozkvetlé šeříky i v době, kdy všechno normálně pokrývá sněhová peřina, zimní období většinou přináší pylovým alergikům...
23. 9. 2012

Specifická imunoterapie alergické rýmy mění koncentrace tryptofanu v krvi

Jak souvisí koncentrace aminokyseliny tryptofanu v krvi a léčba alergií pomocí specifické imunoterapie? Odborníci se domnívají, že měření hladiny...
23. 9. 2012

Přecitlivělost na protein Cor a 11 z lískových ořechů se vyskytuje převážně u dětí

Potravinová alergie na lískové ořechy je dost častá u dětí i dospělých, ale její závažnost se může lišit v závislosti na věku a také v závislosti...