Onemocnění dnešní doby

Čtyři faktory, které zvyšují riziko vzniku pylové alergie

Pylová alergie je bezesporu onemocněním dnešní doby. Zvýšené riziko vzniku pylové alergie je nežádoucím vedlejším produktem několika jevů: znečištěného ovzduší, globálního oteplování, globalizace a stresu.

1. Znečištění ovzduší

Riziko vzniku alergie zvyšuje v první řadě znečištění způsobené dopravním provozem nebo průmyslovou výrobou. Znečištěné ovzduší oslabuje nosní sliznici a zvyšuje tak pravděpodobnost, že dýchací cesty budou reagovat na alergeny. Alergenům obsažených ve vzduchu se navíc zvyšuje jejich alergenní potenciál – když částice nečistot přilnou k pylovým zrnům, změní se jejich povrchová struktura a stanou se více alergenní. Pravděpodobnost, že vyvolají zánět dýchacích cest, se tak zvyšuje.

2. Klimatické změny

Přímý vliv na zvýšený výskyt pylové alergie má také globální oteplování. Rostliny rostou rychlejším tempem a období mírnějšího počasí začíná dříve a končí později. Pylová sezóna proto trvá déle a množství pylu v ovzduší je na vzestupu.

3. Globalizace

Vedlejším produktem globalizace neboli propojování světa v mnoha ohledech je vznik nových alergenů. Trávy se nyní vyskytují v oblastech, kde nebyly dříve známé. Země dovážejí nepůvodní stromy pro okrasnou výsadbu a exotické druhy rostlin se stávají běžnými. Důsledkem tohoto globálního posunu je, že jsme dnes vystaveni řadě nových alergenů, které mohou vyvolávat nebo zvyšovat riziko alergie.

4. Stres

Další faktor, který dokáže „znečistit“ jak mysl, tak tělo. Jeho škodlivé účinky na imunitní systém omezují schopnost těla bránit se proti zánětu. Nedávné studie navíc prokázaly, že je spojen s vyšším rizikem alergické rýmy a astmatu.

Menu pylové alergie

Právě aktivní alergeny

Název Latinsky
Jitrocel (PLANTAGO L.)
Šťovík (RUMEX L. s.l.)
Lípa (TILIA L.)

Aktuální pylový zpravodaj

27. 5. 2024 - 2. 6. 2024

Dominantní alergeny

Shrnutí předchozího období
V uplynulém týdnu nedošlo k žádné podstatné změně ve složení vzdušných alergenů. V ovzduší se obj...
Přečíst více
Předpověd na další období
Pro příští období opět nepředpokládáme žádné významnější změny ve spektru ani koncentraci vzdušný...
Přečíst více

Léky, které zmírní příznaky alergie

Pokud se nemůžete vyhnout kontaktu s alergenem, je důležité případné projevy alergie mírnit. Antihistaminika tzv. 2. generace patří mezi účinné úlevové léky, které jsou vhodné zejména při léčbě alergické rýmy, kopřivky či ekzému. Tyto léky omezují kýchání, vodnatou rýmu a zmírňují svědění sliznic a kůže. O jejich užívání se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem.

Zodac

Sfoukněte alergii!

Úleva od nepříjemných alergických příznaků
jako je kýchaní či pálení očí.
Stačí jedna tableta denně.
 

Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje cetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.

Zenaro

Účinná látka levocetirizin.
Léčba alergické rýmy a kopřivky.
Stejný účinek, poloviční obsah účinné látky ve srovnání s cetirizinem.

Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje levocetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.