Jak zamezit šíření roztočů

Roztočů se bohužel hned tak nezbavíme. Je nemožné je zcela vyhubit, a proto pokud nepatříte mezi osoby na roztoče alergické, zapomeňte na ně, neublíží vám. Tam, kde ale žijí alergici, je vhodné dodržovat některá hygienická opatření.

Pryč s alergeny!

  • Snižte vlhkost v bytě, ideálně pod 50 %, pomocí odvlhčovačů. Po osprchování důkladně větrejte koupelnu a nesušte prádlo v obývacích místnostech.
  • Všechny obydlené místnosti každý den větrejte – alespoň 30 minut, a to i v zimě.
  • Ložnici nevytápějte na více než 18 °C. V bytě udržujte teplotu pod 20 °C. Naopak příliš nevětrejte ve dnech, kdy je venku vysoká vlhkost vzduchu.
  • Používejte speciální lůžkoviny – hypoalergenní polštáře a přikrývky. Používejte chrániče polštářů a matrace s ochranou proti roztočům. Vyberte si matraci a laťkový rošt.
  • Často perte povlečení (prostěradla, povlaky na polštáře a cíchy) – alespoň 1× týdně při teplotě více než 60 ° C, tato teplota roztoče zabíjí.
  • Omezte koberce, rohože a závěsy – drží se v nich obrovské množství prachu a roztočů. Dejte přednost tvrdým podlahovým povrchům, jako jsou parkety, lino atd. Pokud se koberců nechcete vzdát, často je vysávejte.
  • Zvolte uzavřené kusy nábytku, jako jsou skříně se zásuvkami nebo komody, místo polic.
  • Každý týden vyluxujte pomocí vysoce účinného filtru vzduchových částic (HEPA 13 nebo 14).
  • Jednou ročně vyperte přikrývky, polštáře a deky.

Tip: Zmrazte plyšové hračky

  • Roztoče zabíjí mráz, proto alespoň na 24 hodin dejte plyšové hračky do mrazáku. Potom je vyperte, abyste je zbavili mrtvých tělíček roztočů. V zimních měsících je vhodné na mrazu nechat i matrace a lůžkoviny, také alespoň 24 hodin.

Zdroj:
www.jsem-alergik.cz

Menu alergie na roztoče

Právě aktivní alergeny

Název Latinsky Výskyt
Olše (ALNUS MILL.) vzrůstající
Líska (CORYLUS L.) neměnný
Topol (POPULUS L.) neměnný

Aktuální pylový zpravodaj

14. 3. 2023 - 19. 3. 2023

Dominantní alergeny

Olše Líska Topol
Shrnutí předchozího období
V uplynulém týdnu pokračovalo výrazné kolísání množství pylu v ovzduší v závislosti na místních p...
Přečíst více
Předpověd na další období
Pro nejbližší období budou dominantními alergeny stále pylová zrna olše. Pyl lísky může vyvolávat...
Přečíst více

Léky, které zmírní příznaky alergie

Pokud se nemůžete vyhnout kontaktu s alergenem, je důležité případné projevy alergie mírnit. Antihistaminika tzv. 2. generace patří mezi účinné úlevové léky, které jsou vhodné zejména při léčbě alergické rýmy, kopřivky či ekzému. Tyto léky omezují kýchání, vodnatou rýmu a zmírňují svědění sliznic a kůže. O jejich užívání se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem.

Zodac

Účinným pomocníkem na zmírnění projevů alergie jsou kapky a tablety Zodac. Tyto léky přináší úlevu v případech, kdy se nemůžeme vyhnout kontaktu s alergenem (pyly stromů, trav a plevelů, roztoči a další).
Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje cetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.

ID 6656/2022/04

Zenaro

Léčivý přípravek Zenaro je určený alergikům, kteří se potýkají se silnými projevy alergické rýmy anebo kopřivky (otok kůže se zarudnutím a pálením).
Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje levocetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.

ID 6656/2022/04