Příčinou respirační alergie je porucha imunitního systému. Jde vlastně o přehnanou reakci imunitního systému, kdy tělo nepřiměřeně reaguje na kontakt s jinak neškodnými látkami přítomnými v ovzduší. Alergie se pak projevuje jako zánět nosu, očí a průdušek.

Proces přehnané reakce imunitního systému

Podstatou alergického procesu je nepřiměřená reakce imunitního systému. Jeho buňky přehnaně reagují na určitou látku, a ačkoli je tato látka neškodná, začnou ji považovat za nepřátelskou. Reagují na ni tedy stejně, jako by tomu bylo v případě patogenu – začnou produkovat protilátky zaměřené speciálně proti tomuto „alergenu“. Následně při každém působení alergenů způsobí buňky imunitního systému uvolnění molekul zánětu, jako je histamin.

Hlavní respirační alergeny, tedy alergeny šířící se vzduchem, jsou:

  • roztoči,
  • pyly,
  • zvířecí srst a
  • plísně.

Pokud je alergik vdechne, reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Alergická rýma a astma jsou hlavními alergickými respiračními onemocněními. Zánět postihne především nos, oči, krk a průdušky.

500 milionů lidí

V Evropě jsou nejčastějšími alergiemi právě respirační alergie. Na celém světě pak alergická rýma postihuje 400 až 500 milionů lidí!

Zdroj:
www.jsem-alergik.cz

Menu respirační alergie

Právě aktivní alergeny

Název Latinsky Výskyt
Jasan (FRAXINUS L.) vzrůstající
Olše (ALNUS MILL.) klesající
Topol (POPULUS L.) vzrůstající
Vrba (SALIX L.) vzrůstající
Líska (CORYLUS L.) klesající
Jilm (ULMUS L.) vzrůstající
Cypřišovité (CUPRESSACEAE) neměnný

Aktuální pylový zpravodaj

20. 3. 2023 - 26. 3. 2023
Shrnutí předchozího období
V uplynulém týdnu nedošlo k žádné výrazné změně v druhovém složení pylových aeroalergenů. Aktuáln...
Přečíst více
Předpověd na další období
Pro nejbližší dny očekáváme v souvislosti s dalším oteplováním zvýšení celkového množství pylovýc...
Přečíst více

Léky, které zmírní příznaky alergie

Pokud se nemůžete vyhnout kontaktu s alergenem, je důležité případné projevy alergie mírnit. Antihistaminika tzv. 2. generace patří mezi účinné úlevové léky, které jsou vhodné zejména při léčbě alergické rýmy, kopřivky či ekzému. Tyto léky omezují kýchání, vodnatou rýmu a zmírňují svědění sliznic a kůže. O jejich užívání se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem.

Zodac

Účinným pomocníkem na zmírnění projevů alergie jsou kapky a tablety Zodac. Tyto léky přináší úlevu v případech, kdy se nemůžeme vyhnout kontaktu s alergenem (pyly stromů, trav a plevelů, roztoči a další).
Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje cetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.

ID 6656/2022/04

Zenaro

Léčivý přípravek Zenaro je určený alergikům, kteří se potýkají se silnými projevy alergické rýmy anebo kopřivky (otok kůže se zarudnutím a pálením).
Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje levocetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.

ID 6656/2022/04