Fakta o alergii na roztoče

Pro zdravého člověka jsou roztoči neškodní a nešíří nemoci. Pro alergika jsou ale zdrojem alergenů a dokážou značně znepříjemnit život alergickou rýmou, ekzémem nebo astmatem.

Roztoči z pohledu zoologa

Roztoči jsou drobní živočichové z řádu členovců a stejně jako pavouci patří do třídy pavoukovců. Mají kulovité tělo se čtyřmi páry nohou pokrytých brvami, s drápky a přísavkami. Jejich velikost se pohybuje od 0,1 až do 0,6 mm, jsou tedy pro oko neviditelní a pozorovatelní pouze mikroskopem. Hlavními druhy způsobujícími alergie v našich podmínkách jsou Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

Roztoči z pohledu alergika

Roztočů jsou v každém bytě desítky miliónů. Nejlépe je jim v domácím prachu a v místech, kde se skladují potraviny. Živí se šupinkami lidské nebo zvířecí kůže a jiným organickým odpadem (zbytky nehtů, vlasy). Velmi se jim daří v teplém a vlhkém prostředí, kde se velmi rychle množí. Nejvíc jim proto vyhovují ložnice, kde je najdeme v matracích, peřinách a polštářích. Vyskytují se i v čalouněných sedacích soupravách, šatnících a kobercích.

Není prakticky možné se roztočům vyhnout. Navíc zůstávají alergenní i po uhynutí. Alergii způsobují totiž nejen bílkoviny přítomné v jejich výkalech, ale také bílkoviny v drti z jejich mrtvých těl.

Zdroj:
www.jsem-alergik.cz

Menu alergie na roztoče

Právě aktivní alergeny

Název Latinsky Výskyt
Jasan (FRAXINUS L.) vzrůstající
Olše (ALNUS MILL.) klesající
Topol (POPULUS L.) vzrůstající
Vrba (SALIX L.) vzrůstající
Líska (CORYLUS L.) klesající
Jilm (ULMUS L.) vzrůstající
Cypřišovité (CUPRESSACEAE) neměnný

Aktuální pylový zpravodaj

20. 3. 2023 - 26. 3. 2023
Shrnutí předchozího období
V uplynulém týdnu nedošlo k žádné výrazné změně v druhovém složení pylových aeroalergenů. Aktuáln...
Přečíst více
Předpověd na další období
Pro nejbližší dny očekáváme v souvislosti s dalším oteplováním zvýšení celkového množství pylovýc...
Přečíst více

Léky, které zmírní příznaky alergie

Pokud se nemůžete vyhnout kontaktu s alergenem, je důležité případné projevy alergie mírnit. Antihistaminika tzv. 2. generace patří mezi účinné úlevové léky, které jsou vhodné zejména při léčbě alergické rýmy, kopřivky či ekzému. Tyto léky omezují kýchání, vodnatou rýmu a zmírňují svědění sliznic a kůže. O jejich užívání se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem.

Zodac

Účinným pomocníkem na zmírnění projevů alergie jsou kapky a tablety Zodac. Tyto léky přináší úlevu v případech, kdy se nemůžeme vyhnout kontaktu s alergenem (pyly stromů, trav a plevelů, roztoči a další).
Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje cetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.

ID 6656/2022/04

Zenaro

Léčivý přípravek Zenaro je určený alergikům, kteří se potýkají se silnými projevy alergické rýmy anebo kopřivky (otok kůže se zarudnutím a pálením).
Léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje levocetirizini dihydrochloridum. Čtete pečlivě příbalovou informaci.

ID 6656/2022/04