Zkřížené alergie aneb Ani příroda není neomylná

Co mají společného rajčata s pylem břízy? Nebo avokádo s latexem? Ti, kteří jsou alespoň na jednu z věcí přecitlivělí, by to měli vědět. Zjistěte, jaká zkřížená alergie hrozí vám!

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na kontakt s okolním biologickým prostředím (např. s pyly, roztoči, zvířecí srstí, potravinami atd.). Děje se tak prostřednictvím drobounkých molekul zvaných antigeny, které se vyskytují na povrchu každé buňky – to znamená na všem, co je rostlinné, živočišné či jednoduše řečeno organické. Pokaždé, když se s naším tělem setká nějaká látka, buňky imunitního systému si její antigeny ohmatají a rozliší, zda jsou „dobré“, nebo „špatné“. Proti těm špatným se pak brání a dělají vše pro to, aby je zneškodnily. Většinou se tak děje prostřednictvím protilátek, které jsou produkovány bílými krvinkami přímo „na míru“ konkrétnímu antigenu. Když tedy dostaneme angínu, vyrobí protilátky proti vyvolávající bakterii. Obdobně když jsme alergičtí na pyly trav, tvoří protilátky pouze proti nim.

Podivná příbuznost

Už se vám někdy stalo, že jste na ulici potkali člověka, který byl k nerozeznání podobný vašemu známému? Stejně jako lidských tváří i antigenů je v přírodě spousta – vlastně ještě mnohem více. Je to logické, když vezmete v úvahu, že každý druh organické hmoty musí mít svůj, jedinečný. Ale ani bílé krvinky nejsou neomylné a občas se stane, že protilátka proti jednomu alergenu reaguje i s něčím jiným. Člověk pak může být velmi překvapen, když mu lékař zjistí alergii na něco, s čím se ještě v životě nesetkal.

Alergie na všechno?

Zkřížených reakcí existuje celá řada. Vědět byste o nich měli hlavně tehdy, pokud trpíte velmi vážnou alergií – takovou, při které vás setkání s alergenem může ohrozit na životě. V takovém případě lékaři doporučují vyhýbat se i všemu, co nese riziko zkřížené reakce. Pro silné alergiky na krevety je to například krab nebo humr. Existují ale i daleko bizarnější spojení: třeba velmi častý neduh jménem orální alergický syndrom.

Dalším alergenem, který poměrně často vyvolává výrazné zkřížené reakce, jsou arašídy a jiné ořechy. Když zapátráte na internetu, jistě najdete mnoho informací o tom, jaké je riziko zkřížené reaktivity právě u vaší alergie.

(luko)

Zdroje:
www.allergopharma.coma
www.medicinenet.com

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe