Výživa ženy v těhotenství: může mít vliv na vznik alergií u dítěte?

Jak zajistit potomkovi co nejzdravější život, je něco, co řeší asi každá nastávající maminka. Fakt, že chováním v těhotenství toho lze ovlivnit hodně, je všeobecně známý. Platí to ale i v případě rizika rozvoje alergií?

Vědci se zabývali snad všemi možnými příčinami rozvoje alergií u dětí. A z posledních studií vyplývá, že těhotná žena riziko vzniku přecitlivělosti u miminka svým chováním příliš ovlivnit nemůže. To zásadní, co by ale přesto měla dělat každá nastávající matka, je důsledně se starat o své zdraví a jíst kvalitní a vyváženou stravu.

Vařte pestře!

V průběhu let se objevil kromě jiných i názor, že by matka mohla snížit možnost výskytu alergie u svého potomka tím, že se bude v těhotenství vyhýbat všem potenciálním potravinovým alergenům (mléčné výrobky, oříšky atd.). Tuto teorii vědci zkoumali v rozsáhlých studiích a podle nich konzumace možných alergenů riziko rozvoje alergie u miminka nezvyšuje. Z tohoto zjištění vycházejí i rady odborníků, kteří doporučují těhotným ženám pestrou a zdravou stravu obsahující všechny potřebné živiny. Pokud tedy nejste sama alergická například právě na oříšky, bez obav si je dopřejte i během gravidity. Trpíte-li ale potravinovou alergií, která z vašeho jídelníčku vyřazuje větší část potravin, navštivte nutričního terapeuta. Ten poradí, co jíst, abyste vy i dítě měli dostatek všech nutných živin.

Síla ovoce a zeleniny

V těhotenství byste určitě neměla zapomínat na pravidelné a dostatečné porce ovoce a zeleniny. To zajistí vám i plodu potřebný objem vitamínů a minerálů. Podle některých vědeckých studií vede totiž nedostatečný příjem ovoce během gravidity k vyšší možnosti rozvoje astmatu u dítěte do dvou let. Další výzkumy zase naznačují, že dostatečná konzumace jablek v těhotenství by mohla pomoci miminko chránit před dechovými potížemi.

Pozor na alkohol, ale i vitamíny

Podle nových průzkumů malé množství alkoholu miminku neublíží. Ale úplná abstinence pořád zůstává nejbezpečnější volbou. Co se týká vitamínových doplňků stravy, ty bez konzultace s lékařem do jídelníčku těhotné ženy určitě nepatří. Vysoké dávky některých vitamínů totiž mohou plodu naopak škodit (např. vitamín A).

Tabák jednoznačně ne

O škodlivosti cigaret na zdraví člověka není sebemenších pochyb. Pro nenarozené dítě to platí minimálně dvojnásob.

(ivh)

Zdroje:
ALLERGY UK, Allergies and the Unborn Child. Dostupné z: www.allergyuk.org

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe