Alergie máme spojené především s jarem a rozkvétajícími loukami. Potrápit však dovedou během celého roku, zimu nevyjímaje. Proč ani s příchodem chladnějšího období nemají alergici pokoj? „Zůstáváme v uzavřených prostorách, hodně topíme a zapomínáme větrat,“ vyjmenovává důvody dr. Asrian Chiu, specialistka na alergologii a imunologii působící ve Wisconsinské dětské nemocnici. Alergeny, se kterými se nejčastěji setkáváme ve svých domovech, souvisejí hlavně s:
- domácími mazlíčky,
- jídlem,
- plísněmi,
- roztoči.
Chlupaté riziko
Nechcete nechat svého zvířecího miláčka mrznout venku, ale víte, že příliš těsný kontakt pro vás může znamenat pálící oči a úporné kýchání. Co s tím? Alergenů na kůži se zbavíte častějším a důkladnějším mytím rukou a tváře. Vhodné je také vícekrát týdně vytírat podlahu a luxovat koberce, aby se v domácnosti alergeny nehromadily.
Pokušení na talíři
Vánoce pro mnoho z nás znamenají mimo jiné i svátky jídla. Zde ale také mohou číhat mnozí původci alergických reakcí. U někoho to jsou oříšky v cukroví, u jiného třeba exotická ryba, vejce v bramborovém salátu nebo pár doušků mléka. Nestyďte se před konzumací raději zeptat na složení jídla – je to lepší než riskovat náhlý otok či nepříjemnou vyrážku. Pamatujte si, že následujících 8 potravin je zodpovědných za 90 % všech potravinových alergií:
- mléko,
- vejce,
- buráky,
- ořechy,
- ryby,
- mořské plody,
- pšenice,
- sója.
Neviditelné ozdoby
Někteří postižení se domnívají, že za náhlé vzplanutí alergie může vánoční stromeček nebo pokojové rostliny. Skutečným viníkem přitom bývají spory plísní, které jste si domů s jehličnanem přinesli. Dr. Chiu doporučuje nahradit živé rostliny umělými. Upozorňuje ale, že i na nich se může hromadit prach a plísně. Důležité je proto skladování v suchu a pravidelné luxování. Nutná je též eliminace roztočů. Perte ložní prádlo alespoň dvakrát za měsíc v horké vodě. Vyzkoušet můžete i antialergické povlečení. Pamatujte, že roztoči si libují ve vlhkém prostředí. Držte proto vlhkost ve svém obydlí mezi 30 a 50 %.
Starejte se o sebe
Ať se však snažíte jakkoli, je pravděpodobné, že se do styku s alergeny stejně dostanete. Je proto vysoce žádoucí, abyste brali předepsané léky. Mějte je při sobě i na cestách, ať už se jedná o antihistaminika, inhalátory, nebo adrenalin. Pokud nevíte, co přesně za vašimi potížemi stojí, neváhejte navštívit alergologa. Ten na základě krátkého pohovoru zjistí, co by mohlo být spouštěčem přecitlivělosti, a domněnku ověří krevními testy.
(marz)
Zdroj:
www.webmd.com