Vánoční alergie aneb Jak prožít svátky v klidu

S koncem pylové sezóny se uleví jen části alergiků. Těm, které trápí domácí alergeny, se může někdy naopak i přitížit. Jak zůstat v teple a zároveň zbytečně neslzet a nesmrkat, to prozradí následující řádky.

Alergie máme spojené především s jarem a rozkvétajícími loukami. Potrápit však dovedou během celého roku, zimu nevyjímaje. Proč ani s příchodem chladnějšího období nemají alergici pokoj? „Zůstáváme v uzavřených prostorách, hodně topíme a zapomínáme větrat,“ vyjmenovává důvody dr. Asrian Chiu, specialistka na alergologii a imunologii působící ve Wisconsinské dětské nemocnici. Alergeny, se kterými se nejčastěji setkáváme ve svých domovech, souvisejí hlavně s:

Chlupaté riziko

Nechcete nechat svého zvířecího miláčka mrznout venku, ale víte, že příliš těsný kontakt pro vás může znamenat pálící oči a úporné kýchání. Co s tím? Alergenů na kůži se zbavíte častějším a důkladnějším mytím rukou a tváře. Vhodné je také vícekrát týdně vytírat podlahu a luxovat koberce, aby se v domácnosti alergeny nehromadily.

Pokušení na talíři

Vánoce pro mnoho z nás znamenají mimo jiné i svátky jídla. Zde ale také mohou číhat mnozí původci alergických reakcí. U někoho to jsou oříšky v cukroví, u jiného třeba exotická ryba, vejce v bramborovém salátu nebo pár doušků mléka. Nestyďte se před konzumací raději zeptat na složení jídla – je to lepší než riskovat náhlý otok či nepříjemnou vyrážku. Pamatujte si, že následujících 8 potravin je zodpovědných za 90 % všech potravinových alergií:

  1. mléko,
  2. vejce,
  3. buráky,
  4. ořechy,
  5. ryby,
  6. mořské plody,
  7. pšenice,
  8. sója.

Neviditelné ozdoby

Někteří postižení se domnívají, že za náhlé vzplanutí alergie může vánoční stromeček nebo pokojové rostliny. Skutečným viníkem přitom bývají spory plísní, které jste si domů s jehličnanem přinesli. Dr. Chiu doporučuje nahradit živé rostliny umělými. Upozorňuje ale, že i na nich se může hromadit prach a plísně. Důležité je proto skladování v suchu a pravidelné luxování. Nutná je též eliminace roztočů. Perte ložní prádlo alespoň dvakrát za měsíc v horké vodě. Vyzkoušet můžete i antialergické povlečení. Pamatujte, že roztoči si libují ve vlhkém prostředí. Držte proto vlhkost ve svém obydlí mezi 30 a 50 %.

Starejte se o sebe

Ať se však snažíte jakkoli, je pravděpodobné, že se do styku s alergeny stejně dostanete. Je proto vysoce žádoucí, abyste brali předepsané léky. Mějte je při sobě i na cestách, ať už se jedná o antihistaminika, inhalátory, nebo adrenalin. Pokud nevíte, co přesně za vašimi potížemi stojí, neváhejte navštívit alergologa. Ten na základě krátkého pohovoru zjistí, co by mohlo být spouštěčem přecitlivělosti, a domněnku ověří krevními testy.

(marz)

Zdroj:
www.webmd.com

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe