Sinice, řasy a další příčiny vodních alergií

Začínají prázdniny a mnoho z nás se už těší na dovolenou u vody. Ale vše mohou pokazit alergie, které mívají svůj původ i v samotné vodě. Jednou z nich je tzv. cerkáriová dermatitida, se kterou bychom vás nyní rádi seznámili.

Cerkáriová dermatitida se v anglické literatuře nazývá také „svědění plavců“ („swimmer’s itch“). Jedná se o kožní vyrážku způsobenou alergickou reakcí na infekci larvami motolic, tzv. cerkáriemi. Přirozenými hostiteli těchto parazitů je vodní ptactvo, ryby nebo plži. Člověk pro ně nepředstavuje vhodné životní prostředí. Nemohou se v lidském těle vyvíjet ani množit a po infikování kůže brzy hynou. Proto se také nepřenášejí mezilidským kontaktem.

Kde číhá nákaza

Cerkárie mohou obývat rybníky, jezera, moře i oceány po celém světě. Všude, kde jsou jejich možní hostitelé, mohou být i ony. Člověk se nakazí při plavání či brouzdání v zamořené vodě. Larvy se uchytí na kůži, kde způsobí alergickou reakci. Protože se ale více nacházejí v mělké vodě a podél břehů, jsou k této nákaze o něco náchylnější děti. Ty si totiž právě u břehů často hrávají.

Jak problém poznáte

Většina případů cerkáriové dermatitidy ani nevyžaduje lékařské ošetření – jedná se spíše o nepříjemnou komplikaci než nebezpečný problém. Příznaky se rozvíjejí v rozmezí minut až dnů od koupání v zamořené vodě. Postižená kůže svědí, štípe nebo pálí. Během 12 hodin se objeví zarudlé pupínky, které se mohou postupně vyvinout až v puchýřky.

Neškrábat!

Dobrými spojenci v boji proti svědění a vyrážce mohou být:

Postižená místa si v žádném případě neškrábejte! Vytvořili byste tak ideální prostředí pro rozvoj infekce. Pokud je svědění intenzivní, použijte co nejdříve některou z výše uvedených možností.

Potížím je lepší předcházet

(ivh)

Zdroje:
MEDICINENET, Swimmer’s Itch. Dostupné z: www.medicininenet.com
WIKISKRIPTA, Zdravotní rizika z vody. Dostupné z: www.wikiskripta.eu

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe