Pročistěte doma ovzduší – alergie budou bez šancí

Vzduch je prostředí, ve kterém špínu běžně nepozorujeme. Poletující mikroskopické částice jsou tak malé, že je prostě nevidíme. Zato se dají velmi snadno vdechnout. Je vůbec možné se těchto nečistot nějak zbavit?

Zimní počasí přímo nabádá k tomu, abychom utěsnili každou skulinu, kterou by do našeho příbytku mohl vniknout závan ledového vzduchu. Když se však nic nedostane dovnitř, nedostane se nic ani ven. Co tedy může být zdrojem znečištění vzduchu, které se v takovém případě drží uvnitř obydlí?

Od zvířátek po barvy

  1. Plísně. Dobře utěsněná okna zadržují kromě teplého vzduchu také páru, která vzniká při vaření, sprchování i dýchání. V teplém a vlhkém prostředí přímo vzkvétají rozličné druhy plísní.
  2. Zvířecí srst. Ta ve skutečnosti alergie vyvolává. Viníkem je bílkovina, která se vyskytuje ve zvířecích slinách, potu a šupinách kůže. Snadno se zachycuje právě na srsti a peří, z nichž se poté uvolňuje v podobě velmi lehkých částic do vzduchu, kde může poletovat až několik hodin.
  3. Roztoči. Jedná se o hmyz často o rozměrech pouhých desetin milimetru. Jejich trus a odumřelá těla mohou vyvolávat alergické reakce. V zimě se více zdržujeme doma, a proto mají roztoči dostatek potravy – šupin lidské kůže – a množí se. Líbí se jim na prašných místech, v kobercích a povlečení.
  4. Tabákový kouř. Patří k hlavním nečistotám v domácím ovzduší a zhoršuje jak alergická, tak infekční onemocnění dýchacích cest.
  5. Azbest a olovo. Azbest se v podobě mikrovláken může uvolňovat ze starých podlahových a stropních materiálů a topných těles. Olovo může být přítomno v barvách použitých k vymalování stěn. Problém nastává, pokud dojde k narušení těchto materiálů a obě látky se začnou uvolňovat v podobě mikroskopických částic a jsou vdechovány.
  6. Oxidy dusíku a uhlíku. Vznikají při spalování a poškozují zejména dýchací ústrojí.

Větrání se nebraňte!

V zásadě existují 3 jednoduché strategie, jak zlepšit kvalitu vzduchu uvnitř domu nebo bytu:

Zabránit tomu, aby znečištění vůbec vznikalo, bývá cenově nejvýhodnějším řešením. Výměna plynového vařiče za elektrický nebo průtokového ohřívače za bojler sníží množství vedlejších produktů spalování v domácnosti. Dalším jednoduchým způsobem, jak zajistit výměnu vzduchu, je obyčejné větrání. Pravidelným provzdušněním vyženete přebytečnou vlhkost i znečisťující mikročástice včetně spor plísní a mikroskopických šupin zvířecí kůže poletujících volně ve vzduchu. Pokud chcete „vyluxovat“ vzduch skutečně důkladně, můžete používat čističku. Filtry měňte pravidelně, aby se na nich neusazovaly plísně a nestaly se samy zdrojem znečištění ve vašem domově.

(marz)

Zdroj:
www.achooallergy.com

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe