Miminka, starší děti i dospělí – potravinová alergie se může objevit v každém věku. Je způsobena chybnou citlivostí imunitního systému na určité proteiny z jídla. Imunitní buňky zdravého člověka by tyto proteiny nechaly na pokoji, ovšem ty alergikovy se začnou bránit a spouštět zánětlivou reakci – někdy i značně závažnou – při kontaktu se sebemenším množstvím potraviny.
Nejčastější spouštěče
Nejvíce lidí je alergických na jednu nebo více z těchto potravin:
- kravské mléko,
- vajíčka,
- ryby,
- arašídy,
- mořské plody,
- sója,
- ořechy (lískové, vlašské, para),
- pšenice.
Není však vzácná ani přecitlivělost na nejrůznější ovoce a zeleninu. Člověk má také poměrně často více než jednu alergii, a to kvůli fenoménu zvanému „zkřížená reaktivita“, o kterém jsme na našich stránkách psali nedávno. Imunitní systém totiž může dva velmi podobné proteiny považovat za identické a například při alergii na pyl ambrozie tak, zdánlivě nesmyslně, reagovat přehnaně i na banán či meloun.
Příznaky běžné i vzácné
Alergická reakce obvykle nastupuje do několika minut po snědení potraviny, známe ale i opožděnou odpověď organismu, která vypukne až po několika hodinách. K typickým příznakům řadíme:
- červenou svědivou vyrážku nebo kopřivku,
- ucpaný nebo svědící nos, kýchání a slzení či štípání očí,
- zvracení, průjem a bolení břicha,
- otok (např. rtu, jazyka nebo patra).
Vzácně, u velmi silné alergie, se může rozvinout anafylaktický šok. Jeho nástup ohlásí chrapot a sípání, potíže s dýcháním a mravenčení končetin nebo obličeje. V takovém případě musí alergikovo okolí okamžitě zavolat záchrannou službu, protože anafylaxe člověka ohrožuje na životě.
Ne všechno je alergie
Někteří lidé, kteří sami sebe považují za alergiky, ve skutečnosti trpí intolerancí, která je méně nebezpečná a obvykle nastupuje až po snědení většího množství dané potraviny. Alergie je přecitlivělost na jídlo, intolerance se překládá jako nesnášenlivost. Obě slova znějí podobně a i příznaky se často shodují – hlavně průjem, nevolnost, zvracení a bolest břicha. Alergická reakce má ale vždy imunitní podklad, zatímco u nesnášenlivosti je příčina jiná – například chybění enzymu nezbytného pro trávení dané potraviny. Typickou surovinou, u které známe jak alergii, tak intoleranci, je mléko (laktóza).
Nezastupitelná role lékaře
Kožní a krevní testy bývají nezbytné k tomu, aby mohl alergolog potvrdit vaši přecitlivělost a vyhnul se záměně, třeba za výše zmíněnou intoleranci. Ani dále se bez odborníka neobejdete. Alergie se sice zatím nedají vyléčit, ale můžete užívat například antihistaminika, která zmírní nepříjemnou reakci. Lidé ohrožení anafylaktickým šokem by u sebe navíc měli neustále nosit injekci adrenalinu, kterou si píchnou v případě nechtěného kontaktu s alergenním jídlem. Nejdůležitějším opatřením ale samozřejmě zůstává se nebezpečné potravině vyhnout.
(luko)
Zdroje:
www.aaaai.org
www.webmd.com