Plísně a roztoči – viníci zimních alergií

Pylová sezóna je dávno pryč, a vy přesto nepřetržitě posmrkáváte, slzíte a pokašláváte? Protože nachlazení by alespoň na čas odeznělo, jde zřejmě o alergii. Ta může obtěžovat i v zimě – především vinou dobře utajených podnájemníků.

V chladných měsících je přirozené, že raději zůstáváme doma, topíme a okna necháváme pokud možno zavřená. Jenže v teplém, vlhkém a nevětraném prostředí se daří prachu, plísním a roztočům. A právě tito jmenovaní bývají častými příčinami alergických reakcí. Prach může obsahovat šupiny kůže zvířat, v případě roztočů vyvolává potíže jejich trus a odumřelá těla. A příznaky „domácích“ alergií? Stejně jako u těch pylových se jedná především o:

Je samozřejmě nutné odlišit signály nachlazení nebo chřipky od přecitlivělosti. Infekční stavy málokdy trvají déle než deset dní a k výše jmenovaným příznakům se při nich navíc přidává horečka a bolest svalů a kloubů.

Rychlým řešením jsou léky

Zda jste skutečně alergičtí, potvrdí pomocí krevních nebo kožních testů alergolog. Na základě toho může předepsat léčbu, která vám od nepříjemných příznaků uleví. Lékem bývají tzv. antihistaminika. Zabraňují vyplavování histaminu, hlavního zprostředkovatele nepříjemné reakce, z žírných buněk. Antihistaminika ve formě tablet působí v celém těle, ale existují i ta, která mají pouze místní účinek (například v podobě očních kapek). Od alergické rýmy nebo astmatu zase uleví spreje a inhalátory s místně působícími kortikosteroidy. Řešením, které ale nemá okamžité účinky, může být i alergenová imunoterapie. Její podstata spočívá v tom, že se do organismu vpravuje postupně se zvyšující množství alergenu. Tělo si na něj přivykne a přestane na jeho přítomnost odpovídat přehnanou reakcí.

Čím méně, tím lépe

Alergenů ve svém příbytku se nikdy nezbavíte úplně. Můžete ale jejich množství udržet na přijatelné úrovni.

(marz)

Zdroje:
www.webmd.com
www.internimedicina.cz

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe