Neviditelná hrozba? Domácí alergeny!

Miliony lidí trpí celoročními projevy alergie, za které mohou spouštěče ukryté v jejich domovech. Pokud i vás neustále obtěžuje svědění, rýma, záněty spojivek nebo průduškové astma, zamyslete se nad prostředím, ve kterém žijete. Viníci vašeho trápení jsou možná velmi blízko.

Roztoči jsou okem nepozorovatelní členovci příbuzní pavoukům a klíšťatům, jejichž velikost se pohybuje v řádech mikrometrů. Pro alergiky největší nebezpečí představují takzvaní roztoči bytového prachu, kteří se vyskytují v domácnostech. Alergeny jsou obsaženy zejména v jejich výkalech.

Mýtus o hypoalergenním mazlíčkovi

V dnešní době jsou moderním trendem „hypoalergenní“ domácí zvířata. Z odborného hlediska však taková plemena neexistují, jelikož alergie nejsou způsobeny srstí zvířete, ale slinami, močí a šupinkami kůže. Přesněji u koček a psů vyvolávají projevy přecitlivělosti sliny a kůže, zatímco u hlodavců jsou na vině alergeny obsažené v moči. Nepříjemné projevy se rozvíjejí během několika minut, u obzvláště citlivých jedinců může dojít za 8 až 12 hodin k nástupu závažné alergické reakce. Některé osoby cítí potíže již při kontaktu s oblečením kontaminovaným šupinkami kůže. Definitivní řešení v tomto případě představuje odchod mazlíčka z domácnosti. Alespoň částečnou úlevu pak přinášejí čističky vzduchu a pravidelný, důkladný úklid.

Nevítaní návštěvníci

Švábi se v České republice vyskytují prakticky pouze v blízkosti lidských obydlí. Pokud se ve vaší domácnosti objeví, je zapotřebí jim zablokovat veškeré možné přístupové cesty do domu. Opatření se týká zejména různých prasklin a trhlin v oblasti oken a zdí. Deratizace se často neobejde bez zkušeného profesionála. Důležitou prevenci také představuje skladování potravin v uzavíratelných dózách a pečlivý úklid všech zbytků.

Nedávejte plísním šance

Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které produkují takzvané spory, drobné okem neviditelné rozmnožovací částečky. Tyto částice dýcháme všichni, jen u náchylných jedinců však způsobují rozvoj alergických projevů. Plísně potřebují k růstu vyhovující povrch, na kterém se usadí, a také odpovídající životní podmínky v podobě dostatečné vlhkosti, tepla a živin. Ve vnitřním prostředí je nejvyšší výskyt spor zejména v zimních měsících. Nejdůležitější prevencí je opět úklid. Najděte všechna ložiska a odstraňte je vhodným protiplísňovým (fungicidním) přípravkem. Druhým krokem je snížení vlhkosti v domácnosti. Ta by neměla dlouhodobě překračovat 60 %. Účinné řešení nabízí pravidelné větrání a dostatečné vytápění. S odstraněním nadbytečné vlhkosti vám může pomoci i odvlhčovač vzduchu.

(holi)

Zdroj:
www.aaaai.org

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe