Netypické příznaky alergií – mohou i zabít

Alergii zdaleka nemusí provázet jen slzení, vodnatá rýma a kýchání. Existují i zcela odlišné projevy, které byste si s přecitlivělostí zřejmě spojovali jen těžko. Napovíme, jaké to jsou.

1. „Mozková mlha“

Také tento stav mohou některé alergie zapříčinit. Jde o pocit jakéhosi omámení, který narušuje jasné myšlení a zasahuje krátkodobou paměť. Přestože je tento jev nejčastěji spojován s alergií na pšenici a lepek, může být součástí alergické reakce i na jiné spouštěče.

2. Otok jazyka

I když jste po dlouhou dobu trpěli pouze inhalační alergií na pyl, může se stát, že vám po konzumaci vašeho oblíbeného ovoce náhle oteče jazyk. Příčinou je takzvaná zkřížená alergie, kdy organismus reaguje na chemicky podobné alergeny. Projevy potravinové přecitlivělosti, mezi které patří právě otok jazyka, se přitom mohou prvně dostavit až po letech.

3. Zvracení

Lidské tělo ve snaze se nežádoucí látky co nejdříve zbavit může na přítomnost alergenu reagovat velmi prudce, například zvracením. To bývá častým příznakem potravinových alergií a intolerancí u malých dětí. Zvracení může následovat téměř bezprostředně po požití problematické potraviny nebo i s poměrně dlouhým odstupem. To zhoršuje diagnostiku alergie a odhalení konkrétního viníka potíží.

4. Mdloby

Ztráta vědomí bývá příznakem závažné alergické reakce – anafylaktického šoku, který dotyčného ohrožuje na životě. Pokud tento šok jednou proděláte, je více než vhodné určit alergen, který stav vyvolal. V budoucnu je třeba se tomuto spouštěči, často léku či potravině, vyhnout.

Možných reakcí organismu na přítomnost alergenu je celá řada. Některé jsou spíše nepříjemné než závažné, jiné mohou člověka usmrtit. V každém případě je výhodou odhalit, s čím konkrétně se naše tělo nesnese. Někdy je možné se obávaným alergenům vyhnout, jindy nás může ochránit vhodná léčba.

(veri)

Zdroj:
http://allergies.answers.com

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe