Domácí prach je pestrou směsicí různých částic. Nejčastěji se skládá z roztočů a jejich výkalů, lidských a zvířecích šupin kůže, z vlasů, chlupů domácích zvířat, z textilních vláken i peří. Zapomínat nelze ani bakterie, plísně a pylová zrna. Lidé s alergií na prach se stávají přecitlivělými vůči jedné nebo více z těchto složek.
- Roztoči. Jedná se o okem nepozorovatelné členovce příbuzné pavoukům a klíšťatům. Miniaturním parazitům se daří především v teplém a vlhkém prostředí, tedy například v lůžkovinách, čalouněném nábytku a kobercích. Spolu s prachem poté víří vzduchem například při vysávání, chůzi po kobercích nebo při stlaní postelí. Alergeny jsou obsaženy zejména ve výkalech roztočů a představují velmi častou příčinu astmatu u dětí.
- Švábi. V naší zemi se vyskytují prakticky pouze v blízkosti lidských obydlí. U náchylných jedinců vyvolává projevy přecitlivělosti poletování prachu s alergenními částečkami ze švábů.
- Plísně. Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které produkují takzvané spory, drobné rozmnožovací částečky neviditelné pouhým okem. Všudypřítomné částice dýcháme všichni, jenom u náchylných osob však způsobují rozvoj alergických projevů. Ve vnitřním prostředí je nejvyšší výskyt spor zejména v zimních měsících, protože právě v tomto období je uvnitř místností vysoká vlhkost i teplota.
- Pyl. Tyto částice ze stromů, bylin i trav způsobují největší obtíže od jara až do časného podzimu. Pyl je tak nedílnou součástí domácího prachu a může být pravou příčinou většiny případů alergie na prach.
- Zvířecí alergeny. Projevy přecitlivělosti jsou také způsobeny slinami a šupinkami kůže (kočky a psi) nebo alergeny obsaženými v moči (hlodavci).
Od rýmy po sípání
Při víření prachu je nejvíce postižen dýchací systém, ale trpět mohou i oči. Mezi nejčastější projevy této alergie tak patří výtok či pocit ucpaného nosu, červené, svědící a slzící oči, kašel, tlak na hrudi, dušnost a svědění obličeje.
Pomoci mohou i drobné úpravy
- Regulujte. Vysoká vlhkost vzduchu je ideální půdou pro rozmnožování plísní a roztočů – dlouhodobě by neměla překračovat 60 %. K jejímu snížení lze využít odvlhčovače vzduchu nebo nainstalovat do domácnosti klimatizaci.
- Ochraňujte. Účinný způsob, jak omezit množení roztočů, představují takzvané bariérové povlaky. Jedná se o povlečení určené speciálně pro alergiky, které zmenšuje množství vdechovaných alergenů z lůžka a zabraňuje jejich hromadění v bytě.
- Přehodnoťte. Vhodná je také výměna klasických „péřových“ peřin a polštářů za syntetické materiály.
- Změňte. Pokud je to možné, nahraďte koberce plovoucí podlahou, linem nebo dlažbou a zbavte se závěsů a čalouněného nábytku.
Protialergická bariéra
- Nezbytností je pravidelné praní lůžkovin, ideálně jednou týdně. Roztočů se lze zbavit i tím, že textil necháte přes noc v mrazničce.
- Při úklidu používejte vlhký mop nebo hadr. Čištění podlahy nebo utírání prachu na sucho totiž způsobuje výrazné víření prachových částic.
- Najděte všechna ložiska plísně a odstraňte je vhodným protiplísňovým (fungicidním) přípravkem. V zimních měsících nezapomínejte na pravidelné větrání místností.
- Pro vysávání domácnosti je ideální volbou HEPA filtr, který pohlcuje mikroskopické částice prachu a alergenů. Možným doplňkem je také používání dýchací masky při vysávání.
- Chlupaté mazlíčky nikdy nepouštějte do prostoru ložnice. Definitivní řešení problémů v tomto případě však většinou vyřeší až odchod zvířete z domácnosti.
(holi)
Zdroj:
www.medicinenet.com