Nebezpečná krása aneb Alergie na kosmetiku

Kosmetika – od šamponů až po parfémy – nám pomáhá cítit se dobře. Ale může i dráždit kůži nebo vyvolávat alergické reakce. Podle výzkumu amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv až 25 % respondentů uvádí, že mělo alespoň jednou kožní potíže spojené s nějakým kosmetickým produktem.

Intenzita nepříjemností kolísá od obyčejné vyrážky až po plně vyjádřenou alergickou reakci. Příznaky se mohou projevit ihned poté, co poprvé nanesete nový přípravek, ale třeba i po letech bezproblémového používání. Existují dva typy odpovědí organismu na kožní produkty:

  1. Kontaktní iritační dermatitida, která nastává tehdy, když něco poškodí kůži. Ta může zarudnout, pálit, svědit nebo píchat těsně po použití produktu. Mohou se vytvořit puchýře, možné je i krvácení, zvláště pokud se škrábete.
  2. Kontaktní alergická dermatitida postihuje imunitní systém. Jejími příznaky jsou zarudnutí, otok, zhrubnutí, svědění a kopřivka. Může se projevit kdekoli, ale nejčastěji se objevuje na krku, rtech, uších a očích.

Bývá obtížné zjistit, jakého původu kontaktní dermatitida je, může být dokonce kombinací obou výše zmíněných druhů.

Co způsobuje alergii

Často jsou obviňovány konzervanty a parfemační složky. Někdy i přípravky, které se honosí označením „neparfemované“, mohou obsahovat příměsi, které mají zamaskovat jejich chemický zápach. Pokud si chcete být jisti, hledejte spíše výrobky s označením „bez parfému“, „fragrance free“ apod. Téměř každý výrobek, který obsahuje vodu, musí obsahovat také konzervant. Nejčastěji používanými jsou parabeny, imidazolidinyl urea, Quaternium-15, DMDM hydantoin, fenoxyethanol, methylchloroizothiazolinon a formaldehyd. Všechny jsou spojovány s výskytem alergií.

Na které výrobky si dávat pozor

Nejčastěji způsobují nepříjemné reakce mýdla, saponáty, antiperspiranty, oční líčidla, hydratační krémy, šampony, dlouhotrvající rtěnky, laky na nehty (obzvláště ty, které obsahují formaldehyd) a lepidla na umělé nehty, ve kterých je metakrylát. Kožní reakce vyvolávají také barvy na vlasy, které obsahují zesvětlující složky p-fenylendiamin a peroxodisíran amonný. Produkty, ve kterých jsou alfa-hydroxykyseliny, mohou u některých lidí způsobit zarudnutí kůže, otok, puchýře a svědění, obzvláště ty, které jich obsahují více než 10 %. Také krémy a séra proti vráskám s tretinoinem mohou někdy vyvolat iritační kontaktní dermatitidu. Mnozí lidé jsou alergičtí na krémy na opalování. Jestli je to i váš případ, poraďte se se svým lékařem, jak můžete nejlépe svoji kůži chránit před sluncem.

Opatrnost je na místě

Základním, nezbytným a většinou dostatečným krokem je přestat používat výrobek, který dermatitidu vyvolal, ať už je to cokoli. Může se stát, že budete potřebovat krém s kortikoidy ke zmírnění projevů, ale nikdy ho neaplikujte na vlastní pěst. Vždy pouze na radu lékaře. A jak se kožní alergii vyhnout?

(pez)

Zdroj:
www.webmd.com

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe