Jaro ve znamení přecitlivělosti: nejčastější travní alergeny

Jaro už se pomalu začíná hlásit o slovo a s ním i začátek hlavní pylové sezóny. Pro jedince trpící alergií tak začíná období kýchání, svědění a úporné rýmy. Přinášíme vám seznam nejčastějších travních alergenů a tipy, jak se s nimi vypořádat. I alergici si totiž mohou vychutnat jaro plnými doušky.

Travní alergeny útočí

Stráně již postupně osychají a teploty pomalu, ale jistě stoupají. Příchod jara většina z nás očekává s výrazným nadšením. Teplé období však u skupiny alergiků nevyvolává zdaleka tak velikou radost. Jaro je totiž počátkem hlavní pylové sezóny. Pro jedince trpící přecitlivělostí tak nastává období kýchání, svědění, úporné rýmy a dalších projevů alergií. Pyly z kvetoucích trav se díky větru roznášejí až do vzdálenosti několika kilometrů. K vyvolání příznaků alergie stačí kontakt s nepatrným množstvím konkrétního alergenu. Vyhnout se všudypřítomnému pylu je tudíž takřka nemožné. Nutno říci, že travních alergenů existují stovky. Mezi ty nejčastější patří:

Dbejte na opatrnost

Suché, větrné a slunečné dny zvyšují přenos pylových zrnek. Krásné počasí tak alergikům paradoxně přitěžuje. V těchto dnech je lepší zdržovat se co nejvíce v klidu domova a pokud možno vůbec neotevírat okna. Jestli se chcete projít v přírodě, pak ideálně po dešti. Déšť totiž skvěle pročišťuje vzduch od neviditelných pylových zrnek. Vycházkám se vyhněte také ve večerních hodinách. V tuto denní dobu bývají koncentrace poletujícího pylu nejvyšší. V okolí obydlí je zapotřebí pravidelně sekat trávník. Většina rostlin začne uvolňovat pyly až při dosažení určité výšky. Úpravou zeleně tak bezpečně snížíte riziko rozvoje přecitlivělosti.

Alergie pod kontrolou

Trápí vás s příchodem jara úporná rýma, záněty spojivek či dráždivý kašel? Pak možná i vy trpíte alergií na travní pyly. Při rozvoji podezřelých příznaků neváhejte a ihned navštivte alergologa. Jedině s jeho pomocí odkryjete pravou příčinu svých zdravotních potíží. Po určení konkrétního viníka můžete konečně učinit přítrž nepříjemným projevům přecitlivělosti. Současná medicína totiž nabízí široký arzenál léků, které účinně potlačují alergické projevy. Alergenová imunoterapie se dokonce dokáže vypořádat s „příčinou“ alergie. Metoda spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, což vede k rozvoji tolerance vůči cizorodé látce. I jedinci trpící alergií si tak mohou vychutnat nádheru jarního období plnými doušky.

(holi)

Zdroj: www.webmd.com

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe