Jaké alergie se dají léčit alergenovou imunoterapií?

Projevy přecitlivělosti trápí stále více obyvatel vyspělých zemí. Česká republika není výjimkou. Různým typem alergie trpí podle lékařských odhadů až třetina obyvatelstva. Alergenová imunoterapie je metodou, která se soustředí na samotnou příčinu onemocnění. V současnosti se využívá v léčbě alergické rýmy a alergie na hmyzí jed.

Terapii začínáme již v dětství

Alergenová imunoterapie se zaměřuje na příčinu onemocnění, tedy na „přehnanou“ reakci imunitního systému vůči běžným složkám okolního prostředí. Specifický přístup se osvědčil v léčbě pylových, roztočových, zvířecích, plísňových a hmyzích alergií. Předpokladem dobrého efektu je včasný začátek léčby. Většina alergií vzniká již v dětském věku, což je současně nejvhodnější období pro započetí terapie. Alergenová imunoterapie je poměrně komplexní záležitostí, jež spadá výhradně do rukou alergologů a imunologů. Léčba probíhá většinou po dobu 3–5 let.

Alergenová imunoterapie v praxi

  1. Průduškové astma. Alergenová imunoterapie je vhodná pouze u jedinců s alergickým typem astmatu. Dobrý účinek lze očekávat u pacientů s lehčími formami nemoci. U nemocných trpících těžšími formami astmatu není léčba povolena. Klinická účinnost je potvrzena řadou vědeckých výzkumů, zejména v souvislosti s podáváním pylových a roztočových alergenů.
  2. Alergie na jed blanokřídlého hmyzu. Využití alergenové imunoterapie je bezpodmínečně nutné u závažných alergických reakcí na bodnutí vosou a včelou. V současnosti se jedná o specifickou a účinnou metodu, kterou nelze nahradit žádným jiným přístupem. Pozitivní efekt terapie je prokázán až u 95 % nemocných.

Terapie s dlouholetou tradicí

Alergenová imunoterapie byla v dřívějších dobách zpochybňována. Postupný rozvoj medicíny však ukázal její prospěšnost. V České republice se v terapii navíc užívají pouze kvalitní a ověřené přípravky, které mají doloženou kvalitu i léčebný efekt.

(holi)

Zdroj:
www.medicinapropraxi.cz

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe