Domácí alergeny: snižte je na minimum!

Miliony lidí trpí přecitlivělostmi způsobenými domácími alergeny, jako je trus roztočů, šupinky zvířecí kůže, výkaly švábů a plísně. Protože není možné se jim stoprocentně vyhnout, musí se najít způsoby, jak kontakt s nimi minimalizovat.

Protože trávíme v ložnici mnoho času, kvůli roztočům je důležité udržovat tam jistý ochranný režim.

Zvířecí alergeny

Ačkoli si to spousta lidí myslí, určitě nejsou přecitlivělí na zvířecí chlupy. Alergenní jsou sliny, šupinky kůže nebo moč. Všichni psi a kočky mají v sobě tyto dráždivé proteiny, žádné toto zvíře není hypoalergenní. Pokud se jim nemůžete vyhnout, snažte se omezit kontakt s nimi na minimum, nemějte je v ložnici a v místnostech, kde trávíte hodně času. Tak jako u roztočů snažte se často luxovat nebo nahradit koberce dřevěnou podlahou, dlažbou nebo linoleem.

Pomoc, šváb!

Alergen v trusu švábů je hlavním spouštěčem astmatu. Zablokujte švábům přístup do svého domova, myslete i na pukliny ve zdech a na okna. Tito nechtění návštěvníci potřebují vodu, to znamená, že jim značně znepříjemníte život, pokud spravíte všechny netěsnící spoje a ventily na vodovodním potrubí. Nechte si zkontrolovat dům dezinsektorem, který má zkušenosti a ví, kde se mohou švábi schovávat. Pomůže vám zbavit se zbývajících jedinců. Uchovávejte jídlo zakryté a krmivo pro zvířata důkladně uklízejte. Luxujte a vytírejte po jídle podlahu, pravidelně vynášejte odpadky – používejte na ně koš s víkem. Myjte nádobí hned po použití, uklízejte pod sporákem, lednicí, mrazákem a topinkovačem, kde se mohou hromadit zbytky jídel a drobky. Otírejte sporák a ostatní kuchyňské povrchy a skříňky.

Stop plísním

Plesniví vše, co je vlhké, tedy hlavně sklep, koupelna a okolí netěsností vodovodního potrubí. Na tvrdých površích odstraňujte plíseň vodou, saponátem a 5% roztokem chlóru (nemíchejte ho s ostatními čisticími prostředky). Plesnivé textilie vyperte mýdlem a vodou. Spravte protékající střechy a potrubí. Ve vlhkých sklepích používejte odvlhčovač, pravidelně vylévejte jeho nádržku a vše, co je možné vyčistit, čistěte, abyste zabránili růstu plísní. Nepokládejte koberce na vlhké podlahy a neskladujte je ve vlhkých prostorech.

(pez)

Zdroj:
http://www.aaaai.org

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe