Devět tipů, jak se bránit jarní pylové alergii

Přichází jaro. A to pro alergiky znamená další starosti, poněvadž to znamená, že se vrací období pylových a plísňových alergií. Které to budou? A jak se takovým alergiím můžete bránit?

Na jaře se v ovzduší v největší míře objevují pylová zrna stromů. Koncentrace pylu lísky a tisu červeného jsou sice v současnosti na střední úrovni, ale měly by začít ještě stoupat. Vysoká bude ve vzduchu pravděpodobně i nadále koncentrace pylu olše.

Navíc se s příchodem jara začínají objevovat pylová zrna břízy, jejichž koncentrace se bude i nadále zvyšovat. A právě tato alergie má jedno nepříjemné úskalí. U některých jedinců totiž může vznikat tzv. zkřížená alergická reakce na některé potraviny. To znamená, že u tohoto člověka potraviny alergickou reakci samy o sobě nevyvolají, ale jeho alergie na břízu spouští i alergii na potraviny. Tito lidé by proto během břízové sezóny neměli jíst ani řádkovou zeleninu (např. celer nebo mrkev) ani řádkové ovoce (např. jablka).

Projevy pylové alergie mohou být velice nepříjemné (kýchání, slzení očí, senná rýma, otoky nosních sliznic, kašel, chraplavý hlas, bolest nebo svědění v krku). Z toho důvodu bychom vám rádi poskytli několik tipů, jak s ní bojovat:

Jak se bránit pylové alergii

  1. Pokud máte předepsané léky, poctivě je berte.
  2. Pravidelně sledujte pylové zpravodajství. Podle toho si plánujte typ venkovní aktivity, a jak dlouho budete venku. Snažte se omezit pobyt venku během rána nebo v poledne. Tehdy jsou totiž koncentrace pylů ve vzduchu nejvyšší.
  3. Noste sluneční brýle, abyste zamezili přímému kontaktu očí s těmito alergeny.
  4. Sekání trávy a hrabání listí přenechte někomu jinému. Pokud budete muset opravdu pracovat venku, vezměte si roušku na ústa a nos.
  5. Plánujte si dovolenou v krajích s co nejnižšími koncentracemi pylu v ovzduší. Ideální volbou mohou být pláže.
  6. Častěji se převlékejte – pyl si totiž domů nosíte přilepený na oděvu.
  7. Zavírejte okna a venkovní dveře. Snížíte tím množství pylů, které se dostanou do bytu.
  8. Nejezděte během pylové sezóny v autě s otevřenými okny.
  9. Zvířata mohou přenášet pyly přilepené na srsti. Proto zvířatům pobývajícím venku nedovolte být doma.

(ivh)

Zdroje:
MYSZKOWSKA, Dorota. Situation and medium-term forecast for Poland. Dostupné z: www.polleninfo.org
SEIDU, Luqman. How to Avoid Pollen. Dostupné z: www.webmd.com

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe