Dárek k Valentýnu? Bonboniéra s kyticí mohou být pro alergika katastrofou

14. únor neboli „srdíčkový“ den se rychle blíží. O rostoucí popularitě tohoto anglosaského svátku svědčí obchodní pulty překypující drobnými roztomilostmi, čokoládami a přáníčky. Pro alergiky se však v některých dárcích může skrývat velké nebezpečí.

Se sladkostmi opatrně

Chystáte se milovanou osobu obdarovat nějakou cukrovinkou nebo překvapit romantickou večeří? Pak se nezapomeňte dostatečně informovat o jejích případných alergiích. Jinak by se totiž příjemné posezení mohlo proměnit v úprk na pohotovost. Například dát člověku trpícímu potravinovou alergií čokoládu není úplně bez rizika. Přecitlivělost na tuto pochutinu sice oficiálně neexistuje, ale jednotlivé ingredience, které obsahuje, mohou značně znepříjemnit sladké mlsání.

Pokud budete připravovat večeři doma, dávejte si pozor na alergeny, které se využívají jako základní suroviny. Jedná se především o vejce, mléko, ryby, korýše, sóju nebo pšenici. V restauraci je výběr o něco usnadněn díky povinnému značení alergenů v jídelním a nápojovém lístku.

Dech beroucí vůně

Rudé růže jsou neodmyslitelnou součástí svátku zamilovaných. Dobrou zprávou pro alergiky je, že právě růže patří mezi „hypoalergenní“ květiny. Přestože pylu obsahují relativně dost, je větší a těžší než pyl jiných rostlin, a proto se jen těžko dostává do ovzduší. Ve většině případů je tak tato květina vhodným projevem lásky i pro partnerku trpící alergií. K dalším pak patří begonie, hortenzie, tulipány, hyacinty, narcisy nebo orchideje. Pozor také na parfémy! Pokud váš partner nepoužívá žádnou vůni ani kolínskou, raději se informujte, zda to není kvůli projevům přecitlivělosti na těkavé látky obsažené v silných esencích.

Žhavé doteky

Alergií na kovy trpí poměrně velká část populace. Mezi nejčastější alergeny patří nikl, kobalt, ale také měď nebo titan. Nikl se běžně vyskytuje ve špercích ze stříbrných a zlatých slitin, které mohou dráždit kůži, zejména pokud jsou vlhké. Proto je i při výběru šperku zapotřebí určité opatrnosti. Není též rozumné podceňovat i takzvanou „alergii z líbání“. Nejčastěji se vyskytuje u osob s lékovou nebo potravinovou přecitlivělostí. Mezi zásadní projevy patří otok v oblasti rtů a dutiny ústní, vyrážka, kopřivka a svědění. Lékaři v tomto případě doporučují partnerovi alergika před intimní činností řádnou hygienu dutiny ústní a vyvarování se nebezpečných potravin.

Nejste si nakonec jistí, čím svou lásku obdarovat? Pak raději sáhněte po bezpečném dárku, například po hezké knížce nebo vstupence na kulturní představení. Hlavní přece je, abyste partnerovi nevyrazili dech alergickou reakcí, ale projevem své náklonosti.

(holi)

Zdroj:
http://acaai.org

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe