Historie užívání tohoto způsobu léčby se datuje od počátku minulého století. První zmínky pocházejí od anglického lékaře Noona z roku 1911. Ten poprvé použil výtažky z pylu pro léčbu alergické rýmy. Do České republiky se extrakty alergenů dostaly v padesátých letech zásluhou českého lékaře MUDr. Josefa Lišky. Alergenová imunoterapie přesto není nijak běžnou záležitostí, u nás je tímto způsobem léčeno asi jen 10 % alergiků. Na trhu se v současnosti lze setkat pouze s přípravky zahraničních firem, které však splňují přísné bezpečnostní normy, a jejich užívání je proto spojeno pouze s minimálním výskytem nežádoucích účinků.
Ve dvou vlnách
- Základním principem léčby je cílené podávání alergenů, které způsobují nechtěnou reakci.
- Alergenová imunoterapie probíhá ve dvou fázích.
- Při úvodní léčbě se velikost dávky zpravidla postupně zvyšuje až do dosažení takového nejvyššího množství, které je ještě pacientem dobře tolerováno.
- Udržovací terapie pak spočívá v tom, že takto určené množství extraktu alergenu je trvale podáváno po dobu 3–5 let.
Alergenová imunoterapie je v současnosti považována za účinnou metodu v léčbě alergií, které jsou způsobeny pyly trav, dřevin, bylin, roztoči, některými plísněmi, alergeny domácích zvířat a jedem blanokřídlého hmyzu. Specialisté v oboru alergologie a imunologie mohou metodu využít i při terapii alergické rýmy, astmatu a přecitlivělosti na hmyzí bodnutí.
Ověřeno odborníky
V průběhu vývoje metody se přešlo od užívání vodných roztoků k podávání alergenů vázaných na nosiče. Docílilo se tak pozvolného uvolňování, které nezpůsobuje větší nežádoucí účinky. V současné době se alergeny aplikují:
- ve formě tablet,
- jako kapky pod jazyk,
- injekčně do podkoží.
V České republice se užívají pouze ověřené přípravky, které mají doloženou kvalitu i efekt.
Alergenové imunoterapie se tedy není třeba obávat. Jde o jednu z nejúčinnějších a nejbezpečnějších metod v terapii výše zmíněných projevů přecitlivělosti.
(holi)
Zdroj: zdravi.e15.cz