Červencové alergeny aneb Co hrozí alergikům v letním období

Léto už se hlásí o slovo a většina lidí se nemůže dočkat vytoužených volných dnů. Ve stále rostoucí skupině alergiků však panují obavy. S příchodem července totiž začínají rozkvétat trávy a byliny, a začíná tak období senné rýmy, zánětů spojivek, ekzému i astmatu.

Dřeviny odkvétají zejména v dubnu a květnu, v červenci proto představují pro alergiky hrozbu většinou pouze černý bez a lípa. S příchodem léta však začíná hlavní pylová sezóna pro široké spektrum zástupců z řad bylin a trav. Jaké alergeny jsou tedy největším nebezpečím?

Krásné počasí alergikům nesvědčí

Riziko projevů přecitlivělosti, jež způsobují zástupci trav, trvá prakticky po celý červenec. Ve skupině bylin je situace poněkud odlišná. Například kopřivy vykazují střední aktivitu alergenů po celý měsíc, naopak pelyněk začíná kvést až koncem července. Alergici by proto měli pravidelně sledovat pylovou informační službu, která pravidelně aktualizuje aktivitu jednotlivých alergenů. Situace se navíc může dramaticky měnit prakticky ze dne na den. Suché, větrné a slunečné dny totiž zvyšují přenos pylových zrnek, a krásné počasí tak alergikům paradoxně přitěžuje. Déšť naopak vzduch očišťuje a výrazně snižuje nebezpečí rozvoje nepříjemných projevů.

Opatrnost především

Potlačení projevů

Alergologové mají k dispozici celou řadu symptomatických léků, tedy látek, které potlačují projevy přecitlivělosti. Patří mezi ně především antihistaminika a kortikoidy. Jedinou léčbou alergie, která řeší příčinu vzniku alergie, je alergenová imunoterapie. Tato metoda spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, což vede k rozvoji tolerance vůči cizorodé látce. Zahájení terapie u sezónních alergií se však nedoporučuje v období akutních projevů. Nejlepší je začít na podzim.

(holi)

Zdroj:
www.polleninfo.org
www.pylovasluzba.cz

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe