Bolest hlavy: migréna, nebo důsledek alergie?

Jako by nestačilo, že vás trápí alergická rýma, ještě se k tomu přidá hlava jako střep. Napadlo vás vůbec někdy, že tyto dvě věci spolu mohou souviset? Přecitlivělost totiž může vést k chronickému zánětu dutin a ten zase k bolestem hlavy.

Jedna bolest, mnoho příčin

Výskyt bolesti hlavy vzrůstá mezi desátým a dvacátým rokem života. Tehdy se procento takto postižených lidí ustálí, klesat pak začíná zhruba po 40. až 50. narozeninách. Bolest hlavy nepatří mezi život ohrožující stavy, nicméně může velmi zhoršovat kvalitu života. Záludné je, že existuje mnoho příčin, které ji mohou vyvolávat. Často proto není lehké přijít na kloub tomu, o který spouštěč se u konkrétního člověka jedná.

Přesná diagnóza

Důvody bolestí hlavy mohou být i alergická rýma a problémy s vedlejšími nosními dutinami. Ty mají společného jmenovatele – zánět. Bývá různé povahy a kromě vlastní nosní sliznice postihuje občas již jmenované nosní dutiny. Nacházejí se v několika kostech lebky, například v čelní kosti. S tím mohou souviset potíže při diagnostice – například migrénu totiž též často provázejí bolesti hlavy právě v oblasti čela. Odlišení potíží není pro laika jednoduché a je nejlepší navštívit lékaře, aby od sebe tyto dva stavy rozpoznal. Už jen proto, že na každý z nich se ordinuje zcela jiná léčba.

Problém usazený v dutinách

Zánětlivé stavy sliznice dutiny nosní a vedlejších nosních dutin nazýváme rhinosinusitidy. Lze je rozdělit na akutní a chronické. Původcem akutního zánětu jsou nejčastěji bakterie. Při alergických stavech vzniku této potíže nahrává ucpaný nos, kvůli němuž nemůže odtékat hlen. V nose se hromadí a bakterie se v něm množí. Podrážděné buňky nosní sliznice tvoří jako reakci ještě více hlenu, tlak v dutinách stoupá a způsobuje tupou bolest. Na bakteriální infekci zabírají antibiotika, otok nosu mohou zmírňovat kortikosteroidy a dekongestiva. U 40–50 % lidí s chronickým zánětem dutin nacházíme nějaké alergické onemocnění (nejčastěji právě rýmu nebo astma). Za chronický označujeme stav, kdy přetrvávají příznaky zánětu po dobu alespoň 12 týdnů. V případě alergických příčin se léčba zaměřuje na jejich potlačení. Mohou být ordinována antihistaminika a kortikosteroidy. Léčba zahrnuje vyhýbání se alergenu, který způsobuje problémy, nebo postupné přivykání na něj díky desenzibilizační terapii.

Důležité ukazatele

Kritéria pro diagnózu bolesti hlavy způsobenou zánětem dutin jsou následující:

  1. Bolest hlavy, konkrétně čela, a zároveň bolest v oblasti tváře, uší nebo zubů.
  2. Laboratorní a klinické příznaky zánětu dutin.
  3. Potíže s hlavou a signály zánětu se objevily ve stejnou dobu.
  4. Bolest hlavy a/nebo bolest v oblasti tváře, která se objeví do 7 dnů po úspěšné léčbě zánětu.

Mnoho lidí domnívajících se, že trpí bolestí způsobenou zánětem dutin, ve skutečnosti zažívá migrenózními stavy. Existuje též určité spojení mezi migrénami a alergií. Posouzení všech možných souvislostí a určení správné příčiny nejlépe provede lékař, proto se na něj urychleně obraťte.

(marz)

Zdroje:
www.aaaai.org
http://zdravi.e15.cz

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe