Astma je zánětlivé onemocnění průdušek. Jde o nejčastější chronickou nemoc v dětském věku, ale objevit se může kdykoliv i u dospělého. Mezi nejčastější příznaky patří kašel a námahová dušnost provázená pískoty. Někdy se stav může výrazně zhoršit a vést až k záchvatu.
Co zabírá
Léky na astma dělíme na úlevové a protizánětlivé. Úlevový lék bývá inhalační sprej, který má mít astmatik vždy při sobě a použít ho při záchvatu dušnosti. Rychle ulevuje od potíží. Naproti tomu protizánětlivé léky obsahují kortikoidy (silné protizánětlivé látky) a mají za cíl dlouhodobě tlumit zánět v průduškách.
Když nastanou potíže
Vůbec nejdůležitější je umět včas rozpoznat astmatický záchvat a dokázat člověku v takové situaci pomoci. Pomůckou jsou následující příznaky:
- rychlé zhoršování dušnosti,
- dech je krátký s obtížným výdechem,
- postižený sípe a píská, není schopen plynule mluvit.
První pomoc zvládnete
Pokud u sebe astmatik žádný inhalační lék nemá, volejte záchrannou službu rovnou a počkejte u něho do jejího příjezdu. Ale většina takto nemocných mívá při ruce již zmíněný úlevový sprej. V takovém případě postupujte následovně:
- Pohodlí a čerstvý vzduch. Nemocného posaďte, pomozte mu uvolnit těsné oblečení, otevřete okno nebo jinak zajistěte přísun čerstvého vzduchu.
- Úlevový sprej. Postižený zcela vydechne, vloží do úst nástavec inhalátoru, 2× stiskne sprej a zhluboka lék vdechne. Zadrží dech alespoň na 10 vteřin a pomalu vydechne.
- Volání o pomoc. V případě potřeby aplikaci léku po 1–2 minutách zopakujte, maximálně však celkem 4×. Pokud se stav astmatika nelepší, volejte 155 nebo 112. Do příjezdu záchranné služby pokračujte vždy 1 vstřikem ze spreje každé 4 minuty.
- Stálá podpora. Nemocný často dobře zareaguje na inhalační lék a příznaky rychle ustoupí. Nicméně vrátit se mohou v následujících minutách, proto zůstaňte u člověka po záchvatu tak dlouho, než se bude cítit zcela dobře a bude schopen normálně mluvit
(rej)