Alergie na zvířata: pomocí léků se dá zvládnout

Češi mají živé tvory ve velké oblibě, ve většině domácností se nějaký ten mazlíček najde. Nepřináší ale jen radost. Někdy jsou se čtyřnohými kamarády spojeny i zdravotní problémy.

Bílkoviny nacházející se ve zvířecí kůži, slinách a moči mohou u některých lidí způsobovat alergické reakce nebo zhoršovat astma. Navíc se v srsti hromadí pyl, spory plísní a jiné venkovní alergeny. Alergen je neškodná látka, která však může dát vnímavému imunitnímu systému podnět k nepřiměřené reakci. Výsledkem pak bývá například ucpaný nos, kýchání, svědění očí a slzení. Ačkoli si někteří lidé myslí, že existují hypoalergenní psi nebo kočky, není tomu tak. Kožní alergeny jsou zcela nezávislé na délce srsti nebo intenzitě línání. Ale vzdát se domácího mazlíka kvůli alergii nemusí být vždy nutné. Pokud budete dodržovat vhodná pravidla a alergolog vám sestaví fungující léčebný plán, dá se tato přecitlivělost zvládnout.

Od dušnosti po vyrážku

Příznaky alergie na zvířata se objevují během kontaktu s nimi anebo krátce po něm. Mohou však přetrvávat ještě po dlouhou dobu. Částečky zvířecí kůže totiž zůstávají ve vzduchu, na nábytku i na oblečení. Pokud trpíte v přítomnosti psa nebo kočky kýcháním, svěděním očí, slzením, rýmou nebo ucpaným nosem, může jít o alergii. Na přítomnost tohoto problému může ukazovat i svědění kůže nebo kopřivka. Domácí zvířata mohou též zhoršit astma, které se projevuje sípáním, obtížným dýcháním nebo ztuhlostí hrudníku.

Náhradní domov, až když nic nezabírá

Pokud máte vy nebo váš lékař podezření, že můžete mít alergii na domácí zvířata, ideálním řešením je doporučit vás ke specialistovi – alergologovi. Ten provede potřebná vyšetření a v případě pozitivních výsledků navrhne léčbu. Nejúčinnější způsob zvládání přecitlivělosti je vyhnout se spouštěči. Jak snížit kontakt s alergeny na minimum?

Pokud tato opatření situaci nezlepší, přichází na řadu léčba jako taková, především ve formě antihistaminik. To jsou klasické léky proti alergii. Dalším řešením mohou být vakcíny. Pokud však nic nedokáže zmírnit příznaky, pak zbývá jen jediné: najít zvířecímu miláčkovi nový domov.

(pez)

Zdroj:
http://www.aaaai.org

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe