Alergie na plísně: jak se jim bránit?

Tato přecitlivělost se nejčastěji projevuje dýchacími problémy v podobě rýmy, kašle nebo dušnosti. Potíže se mohou objevovat celoročně, většinou se však zhoršují ve vlhkém počasí. V boji proti plísním v domácnosti i ve venkovním prostředí přitom mohou pomoci jednoduché tipy.

Plísně jsou jednoduché malé houby. Existují jich tisíce druhů. Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které produkují takzvané spory, drobné rozmnožovací částečky neviditelné pouhým okem. Jedná se zejména o plísně rodu Alternaria, Aspergillus, Cladosporium a Penicillium. Všudypřítomné částice dýcháme všichni, jenom u náchylných jedinců však způsobí rozvoj alergických projevů. Plísně potřebují k růstu vyhovující povrch, na kterém se usadí, a také vhodné životní podmínky v podobě dostatečné vlhkosti, tepla a živin. Plísňové alergeny se přitom nacházejí doma i venku. Ve vnitřním prostředí je nejvyšší výskyt spor zejména v zimních měsících, mimo domov se největší koncentrace plísní v ovzduší objevují na vrcholu léta a v období časného podzimu, zejména za teplého a vlhkého počasí. Zajímavostí je, že ve venkovním prostředí dosahují spory často mnohem vyšších hodnot než rostlinné pyly.

Obtěžující podráždění

Mezi nejčastější projevy přecitlivělosti na plísně patří:

Nepusťte si plíseň k tělu

V nerovném boji proti alergii na plísně však rozhodně nejste sami. Příčinu přecitlivělosti a následnou léčbu vám naordinuje specialista v oboru alergologie a imunologie. Pokud tedy často trpíte nepříjemnými příznaky v podobě rýmy, kašle nebo dušnosti, raději navštivte lékaře.

(holi)

Zdroj:
www.aaaai.org

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe