Alergie na peníze či cvičení? I takové existují!

Všichni známe běžné alergeny, jako jsou třeba pyly nebo zvířecí srst. Spouštěčem potíží ale může být i slunce nebo voda a mnoho dalších věcí, do kterých byste to nikdy neřekli. Seznamte s osmi opravdu neobvyklými alergeny!

1. Boty: dráždidlem bývá chemikálie

Objevila se vám na nohou vyrážka poté, co jste nosili kožené boty? Možná jste alergičtí na chemikálii, která se používá při zpracování kůže. Nejspíš půjde o kontaktní dermatitidu. Tento odborný termín se používá pro běžnou vyrážku, která se na pokožce může udělat po kontaktu s mnoha různými látkami. „Lékem“ na kontaktní dermatitidu způsobenou koženými botami mohou být ponožky nebo prostě obuv z jiného materiálu.

2. Voda: koupání zakázáno

Bez vody člověk dlouho nepřežije. Někteří lidé ale mají z kontaktu s ní kopřivku. Tímto termínem se označují červené skvrny a pupínky na kůži. Tyto pupínky většinou dost svědí, ale do 30 minut by měly zmizet. Vyrážka z vody patří mezi vzácné alergické reakce, a proč vůbec vzniká, není jasné.

3. Sperma: těhotenství v nedohlednu

Alergie na sperma se projevuje vyrážkou, svěděním a otokem v oblasti ženských pohlavních orgánů těsně po pohlavním styku. Patří mezi ty, které jsou opravdu ojedinělé. Problém vyřeší kondom. Pokud ale žena touží po dítěti, je možné alergii léčit pomocí speciálních injekcí. Jestliže ani to nepomůže, nezbývá než zkusit umělé oplodnění.

4. Cvičení: nejde o výmluvu

Od roku 1970 se v odborné literatuře objevilo asi 1000 případů „alergií na cvičení“. Někdy se přecitlivělost projevila jen kopřivkou, jindy ale způsobila i anafylaktický šok, tedy život ohrožující stav.

5. Slunce: pozor na opalování

Solární kopřivka je další zvláštní alergií. Antihistaminika uleví od příznaků, ale před vznikem vyrážky neochrání. Solární kopřivka a s ní i nepříjemné svědění se objeví do 30 minut po dopadu paprsků na kůži a zmizí krátce poté, co na vás slunce přestane svítit.

6. Elektřina: mýtus, nebo pravda?

Někteří lidé tvrdí, že trpí bolestí hlavy, únavou a dalšími příznaky, které jsou způsobené elektrickým polem. Této alergie se ale nejspíše obávat nemusíte, vědcům se nikdy nepodařilo prokázat, že by něco takového existovalo.

7. Mince: karta je bezpečnější

Pokud se vám udělala vyrážka poté, co jste v ruce drželi mince, možná trpíte jedním z dalších typů kontaktní dermatitidy – citlivostí na nikl.

8. Zima: základem je prevence

Kopřivka, která vzniká z chladu, je vzácná, ale potencionálně nebezpečná. Extrémní zima může u citlivých jedinců vyvolat až anafylaktický šok. Jedinou léčbou je prevence – tedy vyhýbat se příliš nízkým teplotám.

(mak)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe