O alergickou reakci se jedná tehdy, když imunitní systém nepřiměřeně reaguje na neškodné látky, v tomto případě léčiva. Citlivost vůči složkám přípravku může způsobit stejné příznaky, ale netýká se imunitního systému. Alergie je nejběžnější u těchto léčiv:
- antibiotika,
- aspirin a jiné léky proti bolesti a horečce,
- preparáty proti křečím,
- monoklonální protilátky,
- chemoterapie.
Možnost rozvoje alergie je vyšší, je-li lék podáván často a pokud se aplikuje na kůži nebo injekčně. U přípravků podávaných ústy je pravděpodobnost nižší.
Příznaky nepřehlédnete
Nejčastějšími signály toho, že má náš organismus s nějakým preparátem problém, jsou:
- vyrážka, zvláště kopřivka,
- svědění,
- dýchací problémy,
- otoky, především v obličeji.
Anafylaxe je pak závažná alergická reakce, jejíž součástí jsou často otoky, kopřivka, nízký krevní tlak a v závažných případech také šok. Jde o stav, kdy selhává krevní oběh a může dojít i k multiorgánovému kolapsu. Proto vyžaduje okamžitou a adekvátní léčbu. Rozdíl mezi alergií a anafylaxí spočívá v tom, že anafylaxe postihuje více než jeden orgán.
Spouštěč najde odborník
Lékaře bude při stanovování diagnózy zajímat následující:
- kdy příznaky začaly,
- jejich charakter,
- jak dlouho trvají nebo trvaly,
- názvy léků, které jste v inkriminovanou dobu užívali, a to včetně volně prodejných přípravků.
Pokud jste měli závažnější alergickou reakci na léčiva, měli byste navštívit alergologa, který vás podrobně vyšetří. Navíc vám pomůže sestavit seznam preparátů, které jsou pro vás nebezpečné, a naopak které užívat můžete.
Každý problém má řešení
Pokud zaznamenáte při užívání jakýchkoli léků nežádoucí účinky, které vám dělají starosti, konzultujte věc s praktickým lékařem. Jsou-li příznaky závažné, vyhledejte ošetření ihned. Závažná anafylaktická reakce vyžaduje okamžitou intenzivní léčbu, protože jinak může být smrtelná. Ve většině běžných případů lékař pouze změní terapii, při závažnějších dopadech může navíc předepsat antihistaminika, kortikoidy nebo adrenalin. Pokud není k dispozici žádná alternativa a terapie je nevyhnutelná, doporučuje se desenzitizace. Ta probíhá tak, že se nasazují velmi nízké dávky léku, které se postupně zvyšují až do odpovídajícího terapeutického množství.
Vždy svého lékaře, zubaře i lékárníka upozorněte, že trpíte alergií, aby vám mohli pomoci vyhnout se kontaktu s rizikovými látkami.
(pez)
Zdroj:
http://www.aaaai.org