Alergenová imunoterapie se zaměřuje na příčinu onemocnění, tedy na „přehnanou“ reakci imunitního systému vůči běžným složkám okolního prostředí. Specifický přístup se osvědčil v léčbě pylových, roztočových, zvířecích, plísňových a hmyzích přecitlivělostí. Metoda spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, což vede k rozvoji tolerance vůči cizorodé látce. Bílé krvinky si postupně zvykají na přítomnost alergenu v organismu a přestávají reagovat vznikem zánětu. Cílem terapie je obnovit rovnováhu v těle tak, aby byla jeho reakce na alergeny opět normální. Tato metoda se obvykle kombinuje s dalšími léčebnými směry, mezi něž patří řešení nepříjemných projevů alergie a omezení kontaktu s alergenem. Přínos terapie je vysoce individuální a závisí především na tíži onemocnění, celkovém stavu nemocného, době trvání alergie, ale i na kvalitě provedení samotné léčby.
Pro koho je metoda určena
Alergenová imunoterapie se používá při léčbě alergické rýmy spojené se zánětem spojivek, průduškového astmatu a u závažných celkových projevů přecitlivělosti na jed blanokřídlého hmyzu. Před zahájením je potřeba určit konkrétní alergen, který u daného jedince vyvolává nepříjemné projevy. Citlivost na něj se většinou stanovuje pomocí kožních testů nebo určením specifických protilátek v krvi alergika. Alergenová imunoterapie je velmi komplexní metodou, která patří výhradně do rukou zkušeného alergologa nebo imunologa.
Nejde o krátkodobou záležitost
- Zahájení léčby u sezónních alergií se nedoporučuje v období akutních projevů. Nejlepším obdobím pro započetí terapie je podzim.
- Při každé aplikaci alergenu musí být pacient v dobrém zdravotním stavu. Látka se podává injekčně do podkoží.
- Průběh léčby se skládá z úvodní a udržovací fáze. Úvodní etapa spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu v týdenních intervalech. V udržovací fázi se dávka již nezvyšuje a aplikace probíhá přibližně každé 4 týdny.
- Po podání alergenu musí pacient kvůli riziku možných nežádoucích účinků setrvat 30 minut pod dohledem lékaře.
- Léčba je aplikována celoročně a dlouhodobě, minimálně po dobu 3 až 5 let.
Metoda je v současné době velmi účinná a bezpečná. Skvělých výsledků dosahuje u jedinců se závažnou alergií na jed blanokřídlého hmyzu, nezaostává však ani v léčbě respiračních alergií.
(holi)
Zdroj:
www.medicinapropraxi.cz