Alergenová imunoterapie v praxi

Alergenová imunoterapie je jediným přístupem, který se zaměřuje na příčiny přecitlivělosti. V současnosti se využívá v léčbě alergické rýmy, astmatu a alergie na hmyzí bodnutí. Jak probíhá samotná terapie, jaké jsou její principy a pro koho je určena? To se dozvíte v následujících řádcích.

Alergenová imunoterapie se zaměřuje na příčinu onemocnění, tedy na „přehnanou“ reakci imunitního systému vůči běžným složkám okolního prostředí. Specifický přístup se osvědčil v léčbě pylových, roztočových, zvířecích, plísňových a hmyzích přecitlivělostí. Metoda spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, což vede k rozvoji tolerance vůči cizorodé látce. Bílé krvinky si postupně zvykají na přítomnost alergenu v organismu a přestávají reagovat vznikem zánětu. Cílem terapie je obnovit rovnováhu v těle tak, aby byla jeho reakce na alergeny opět normální. Tato metoda se obvykle kombinuje s dalšími léčebnými směry, mezi něž patří řešení nepříjemných projevů alergie a omezení kontaktu s alergenem. Přínos terapie je vysoce individuální a závisí především na tíži onemocnění, celkovém stavu nemocného, době trvání alergie, ale i na kvalitě provedení samotné léčby.

Pro koho je metoda určena

Alergenová imunoterapie se používá při léčbě alergické rýmy spojené se zánětem spojivek, průduškového astmatu a u závažných celkových projevů přecitlivělosti na jed blanokřídlého hmyzu. Před zahájením je potřeba určit konkrétní alergen, který u daného jedince vyvolává nepříjemné projevy. Citlivost na něj se většinou stanovuje pomocí kožních testů nebo určením specifických protilátek v krvi alergika. Alergenová imunoterapie je velmi komplexní metodou, která patří výhradně do rukou zkušeného alergologa nebo imunologa.

Nejde o krátkodobou záležitost

Metoda je v současné době velmi účinná a bezpečná. Skvělých výsledků dosahuje u jedinců se závažnou alergií na jed blanokřídlého hmyzu, nezaostává však ani v léčbě respiračních alergií.

(holi)

Zdroj:
www.medicinapropraxi.cz

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe