Příčiny

Příčinou respirační alergie je porucha imunitního systému. Jde vlastně o přehnanou reakci imunitního systému, kdy tělo nepřiměřeně reaguje na kontakt s jinak neškodnými látkami přítomnými v ovzduší. Alergie se pak projevuje jako zánět nosu, očí a průdušek.

Proces přehnané reakce imunitního systému

Podstatou alergického procesu je nepřiměřená reakce imunitního systému. Jeho buňky přehnaně reagují na určitou látku, a ačkoli je tato látka neškodná, začnou ji považovat za nepřátelskou. Reagují na ni tedy stejně, jako by tomu bylo v případě patogenu – začnou produkovat protilátky zaměřené speciálně proti tomuto „alergenu“. Následně při každém působení alergenů způsobí buňky imunitního systému uvolnění molekul zánětu, jako je histamin.

Hlavní respirační alergeny, tedy alergeny šířící se vzduchem, jsou:

Pokud je alergik vdechne, reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Alergická rýma a astma jsou hlavními alergickými respiračními onemocněními. Zánět postihne především nos, oči, krk a průdušky.

500 milionů lidí

V Evropě jsou nejčastějšími alergiemi právě respirační alergie. Na celém světě pak alergická rýma postihuje 400 až 500 milionů lidí!

Zdroj:
www.jsem-alergik.cz

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe