Pylové alergie: jak je ovlivňuje počasí?

Pro jedince trpící přecitlivělostí nastává s příchodem teplého počasí období kýchání, svědění, rýmy a dalších projevů alergií. Koncentrace pylových zrnek v ovzduší však výrazně závisí na klimatických podmínkách. Krásné teplé počasí alergikům přitěžuje, chladné deštivé dny přinášejí úlevu.

Pylové alergie: jak je ovlivňuje počasí?

X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Koncentrace pylů v ovzduší se může měnit prakticky ze dne na den. Suché, větrné a slunečné dny zvyšují přenos pylových zrnek. Z kvetoucích stromů, trav a bylin jsou vinou větru roznášena až do vzdálenosti několika kilometrů. K vyvolání příznaků alergie přitom stačí kontakt s již nepatrným množstvím konkrétního alergenu. Vyhnout se všudypřítomnému pylu je tudíž takřka nemožné. V takových dnech je tedy lepší zdržovat se co nejvíce doma a pokud možno málo větrat. Úlevu od projevů alergie naopak přinášejí chladné, deštivé a bezvětrné dny. Pokud tedy chcete vyrazit na procházku do přírody, pak ideálně po dešti – ten totiž od neviditelných pylových zrn skvěle pročišťuje vzduch.

Speciální zpravodajství

Pylová informační služba pravidelně vydává zpravodajství, které vyhodnocuje současnou pylovou situaci. Předpověď si můžete nechávat posílat i formou e-mailu nebo SMS, díky čemuž budete stále v obraze. Pokud jste majitelem chytrého telefonu, lze pylové zpravodajství sledovat v příslušné aplikaci. Když je koncentrace pylu v ovzduší příliš velká, snažte se zůstat v uzavřených místnostech. Vysoké hodnoty bývají zejména ve večerních hodinách.

Tipy pro boj s alergií

  • Během teplých dnů s vysokou aktivitou konkrétního alergenu je lepší zdržovat se doma a co nejméně větrat. Ani pobyt v budovách však neposkytuje stoprocentní ochranu. Od věci tak není instalace okenních sítí proti pylu nebo pořízení čističky vzduchu.
  • Po příchodu domů si můžete umýt hlavu; tím se zbavíte pylů, které se dostaly do vlasů během dne. Nezapomínejte, že pyl ulpívá i na oblečení, převléknutí po příchodu domů by tak mělo být samozřejmostí.
  • Dále je třeba dbát na větší důraz při udržování pořádku v domácnosti. Pyl se totiž v místnostech usazuje spolu s prachem. Abychom tedy zabránili jeho dalšímu víření ve vzduchu, je potřeba jej odstraňovat pravidelným vysáváním, vytíráním podlah a utíráním prachu z nábytku.
  • V okolí obydlí je také zapotřebí častěji sekat trávník. Většina rostlin totiž začne uvolňovat pyl až při dosažení určité výšky.
  • Vyprané prádlo raději nechte schnout uvnitř místnosti – venku bude sice sušší rychleji, ale zachytí mnoho pylových zrnek.
  • Při cestě automobilem neotevírejte okna, na procházkách nebo projížďkách na kole si chraňte oči brýlemi.

(holi)

Zdroj:
www.aaaai.org

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Atopický ekzém? Hlavně neškrábat!

Atopický ekzém? Hlavně neškrábat!

Prevence alergií u dětí – skoncujte s tabákem a půl roku kojte!

Prevence alergií u dětí – skoncujte s tabákem a půl roku kojte!

Astmatický záchvat není žádná banalita!

Astmatický záchvat není žádná banalita!

Další riziková sezóna pro astmatiky se blíží

Další riziková sezóna pro astmatiky se blíží

Máte alergii? Pozor na zvlhčovač vzduchu!

Máte alergii? Pozor na zvlhčovač vzduchu!

Alergie na zvířata: pomocí léků se dá zvládnout

Alergie na zvířata: pomocí léků se dá zvládnout
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci