Projevy alergie: rýma, vyrážka i závažný anafylaktický šok

Projevy alergie: rýma, vyrážka i závažný anafylaktický šok

5. 5. 2015

Alergie jsou nemocí mnoha tváří a podob. Přecitlivělost se projevuje rýmou, kašlem, astmatem, zánětem spojivek, vyrážkou, otoky, nebo dokonce závažným anafylaktickým šokem.

Alergická rýma

Alergická rýma je jedním z nejčastějších projevů přecitlivělosti. Mezi její příznaky patří svědění, kýchání, otoky nosní sliznice a produkce vodnatého sekretu. Pokud onemocnění probíhá dlouhodobě, může způsobit vznik nosních polypů. Postižení nosní sliznice má dvě různé podoby – sezónní a celoroční.

  • Sezónní alergická rýma. Příznaky sezónní rýmy se rozvíjejí na jaře, v létě a začátkem podzimu. Obtíže jsou způsobeny především pylovými alergeny, a proto ji často označujeme jako „sennou rýmu“.
  • Celoroční alergická rýma. Jedinci trpící celoroční alergickou rýmou si od obtížných příznaků neoddechnou ani v zimě. Celoroční rýma je nejčastěji způsobena přecitlivělostí na roztoče, plísně či zvířata. Vzácně může být projevem skryté potravinové alergie.

Alergickou rýmu způsobuje inhalace vzdušných alergenů. Ty se však mohou dostat také do kontaktu s oční spojivkou. Alergická rýma je tak často doprovázena alergickým zánětem spojivek, který se projevuje zarudnutím, svěděním a slzením postižených očí.

Alergické astma

Průduškové astma také vzniká při inhalaci vzdušných alergenů. Imunitní buňky v dolních dýchacích cestách reagují na pyl, prach, zvířecí chlupy a další cizorodé látky. Mezi nejzávažnější projevy astmatu patří dušnost a ztížený dech, dráždivý kašel a hvízdavé dýchání. Při astmatickém záchvatu se totiž zužují hladké svaly průdušek a dochází k vzniku otoku a tvorbě hustého hlenu v dýchacích cestách.

Kontaktní alergie

Tento typ přecitlivělosti vzniká při kontaktu alergenu s povrchem lidského těla. Mezi časté alergeny patří kovy, složky kosmetiky a čisticích prostředků, ale také latex. Kontaktní alergická reakce se projevuje v místě působení vyvolávající látky na pokožku. Kůže zčervená, začne svědit, tvoří se na ní červené pupínky až puchýřky, v horším případě dochází k rozvoji mohutného otoku a mokvání.

Potravinové alergie

Při pozření alergenu může dojít k rozvoji otoků v dutině ústní. Nebezpečný je zejména otok kořene jazyka a dýchacích cest. V tomto případě nemocnému hrozí smrt udušením. Alergie se také často projevuje bolestmi břicha, zvracením, průjmy, ale vzácností není ani rozvoj anafylaktického šoku. V pozdější fázi se může objevit kožní vyrážka.

Alergie na hmyzí bodnutí

Alergická reakce na hmyzí bodnutí může vzniknout pouze v místě vpichu, v horších případech může dojít k rozvoji závažného anafylaktického šoku. Lokální alergická reakce se projevuje bolestivým rudým otokem, který se může šířit i mimo místo vpichu a přetrvávat i několik dnů. K obtížím se může přidat svědění pokožky a kopřivka.

Anafylaktický šok

Pokud alergen vstoupí do krevního oběhu, může dojít k rozvoji obávaného šokového stavu. Takzvaný anafylaktický šok je charakterizován snížením krevního tlaku, zrychlením srdeční akce a poruchami prokrvení orgánů a tkání. Nemocný je nápadně bledý a opocený, může trpět vyrážkami, astmatickým záchvatem a otoky. Kůže koncových částí těla je teplá a růžová, v tomto ohledu se anafylaktický šok liší od ostatních šokových stavů. V případě vzniku anafylaktického šoku je zapotřebí ihned zavolat rychlou záchrannou službu.

(holi)

Zdroj:
acaai.org