Oční projevy alergie: v hlavní roli zarudnutí a svědění

Oční projevy alergie: v hlavní roli zarudnutí a svědění

17. 8. 2015

Trápí vás zarudlé a opuchlé oči, které svědí a slzí bez zřejmé příčiny? Na vině může být oční forma alergie. Podle lékařských statistik totiž tento zánět spojivek postihuje téměř 20 % celosvětové populace, z toho prakticky každého druhého alergika.

Spojivka je průsvitná blanka pokrývající povrch oka a vnitřní stranu víček. Je vyživována velmi tenkými cévami, které jsou normálně prostým okem neviditelné. Pokud ale dojde k podráždění spojivky a vzniku zánětu, spojivka se překrví a oko zčervená, což je dobře patrné při lehkém odtažení dolního víčka. Alergická reakce ve spojivce probíhá stejně jako na jiných místech těla. V organismu se nejprve po setkání s alergenem vytvoří IgE protilátky, které se po opětovném setkání s alergenem navážou na žírné buňky. Aktivací žírných buněk dojde k uvolnění histaminu, který zvyšuje propustnost okolních cév a láká další zánětlivé buňky. Mezi nejčastější příčiny přechodného alergického zánětu spojivek patří sezónní alergeny v podobě pylů a plísňových spor. Celoroční obtíže pak mohou způsobovat alergeny domácích mazlíčků a roztočů.

Postižení obou očí

Mezi typické projevy alergického zánětu spojivek patří:

  • zarudnutí a svědění oční spojivky,
  • otoky víček,
  • slzení,
  • citlivost na světlo.

Alergickou příčinu obtíží podporuje skutečnost, že se problém vyskytuje na obou očích současně. Příznaky zánětu spojivek bývají často sdruženy s projevy alergické rýmy. Rozvoj alergického zánětu spojivek tak může být podpořen poruchou odtoku slz slznými kanálky při zbytnění nosní sliznice a aktivací alergického zánětu ve tkáních v okolí nosní sliznice. V těžších případech může zánět přejít i na rohovku. Závažný stav, který může způsobit slepotu, je však poměrně vzácným jevem.

Pod kontrolou

  • Mezi doporučená opatření při zánětu spojivek patří v první řadě omezení kontaktu s alergenem. Pokud trpíte pylovou alergií, pravidelně sledujte pylové zpravodajství a v období maximálního výskytu pylových zrn v ovzduší omezte pobyt venku a v místnostech co nejméně větrejte.
  • Dále je třeba dbát na větší důraz při udržování pořádku v domácnosti. Pyl se totiž v místnostech usazuje spolu s prachem. Abychom tedy zabránili jeho dalšímu víření ve vzduchu, je potřeba jej odstranit pravidelným vysáváním, vytíráním podlah a utíráním z nábytku.
  • Při pobytu venku nezapomínejte na nošení ochranných brýlí a popřípadě i pokrývky hlavy.
  • Po příchodu domů použijte oční kapky, kterými odstraníte případné alergeny ze spojivky.

(holi)

Zdroj:
www.aaaai.org