Alergici, připravte se! Je tu březen, měsíc stromů

Alergici, připravte se! Je tu březen, měsíc stromů

18. 3. 2016

Březen je obdobím, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Pro alergiky zpráva, že vše začne pozvolna rozkvétat, nepatří k těm dobrým. Třetí měsíc roku jsou aktivní, co se alergenů týká, hlavně stromy.

Během března se v ovzduší oproti minulému měsíci výrazně rozšíří paleta alergenů. Stejně jako v únoru se bude jednat o pyly stromů. K pylovým zrnům lísky a olše, která se ve vzduchu vyskytovala již v únoru, se dále přidají „dary“ břízy, dubu, jilmu, tisu, topolu a vrby.

Malé, ale mocné

Pyly jsou téměř neviditelné částečky, které mohou být za vhodných podmínek přenášeny i na obrovské vzdálenosti. Pomáhá přitom vítr, voda, srst zvířat, hmyz a mnoho dalších činitelů. Takže to, že na svém pozemku nemáte například břízu, ještě neznamená, že vaše potíže nevyvolal právě tento strom. Pro start alergické reakce navíc stačí vdechnout jen malé množství pylu.

Čím dále, tím lépe

Existuje několik věcí, které byste o alergii na pyly stromů měli vědět.

  • Jejich množství v ovzduší závisí i na počasí. Když je sucho a teplo, vítr sbírá a roznáší suchá pylová zrna po okolí. Pylu v ovzduší proto bývá samozřejmě více na jaře a v létě než ve vlhkém zimním počasí.
  • Pokud trpíte alergií na pyly některých stromů, můžete mít o něco vyšší riziko rozvoje přecitlivělosti na vybrané druhy ovoce či zeleniny. V takovém případě se jedná o tzv. zkříženou alergii. Váš organismus může v těchto potravinách rozeznat podobné proteiny jako v pylu daného stromu a na ně pak odpovědět nepříjemnou reakcí.
  • Velkou roli hraje též vzdálenost od zdroje alergie. Pokud jej máte přímo na dvorku, můžete být vystaveni až desetkrát vyšší koncentraci pylu, než kdyby tentýž strom stál v ulici.

(ivh)

Zdroje:
- ČESKÁ PYLOVÁ INFORMAČNÍ SLUŽBA. Pylový kalendář. Dostupné z: www.pylovasluzba.cz
- DERRER, David T. Tree Pollen Allergy. Dostupné z: www.webmd.com