Roztoče najdeme všude okolo nás. Je jich nespočet. Tito neviditelní nezvaní spolubydlící jsou v našich domech, ve veřejné dopravě, v místech, kde trávíme volný čas. Všude v těchto místech mají nejlepší podmínky pro růst a množení.
Jsou všudypřítomní
Roztoči jsou jedním z nejčastějších zdrojů alergenů. Mohou způsobovat mnoho nepříjemných alergických příznaků, jako jsou alergická rýma, astma nebo atopická dermatitida. Převážně se živí zbytky odumřelé lidské kůže, a vyskytují se proto všude tam, kde žijí lidé. Neviditelné kolonie miliónů roztočů se množí a žijí hlavně v
- kobercích,
- záclonách,
- poduškách,
- přikrývkách, dekách, polštářích,
- matracích a čalouněném nábytku,
- v plyšových hračkách a
- také v košících a klecích pro domácí mazlíčky.
Daří se jim v teple a vlhku
Roztoči jsou v našich domovech a okolí přítomni po celý rok. Na podzim a v zimě je ale jejich výskyt četnější. Obvykle se jim totiž dobře daří ve vlhkém prostředí a v teple. Vytápění a méně časté větrání v místnostech tak vytváří ideální podmínky pro jejich růst a množení. Jejich koncentrace se pak zvyšuje, což způsobuje, že se příznaky v tomto období zhorší.
Příznaky jako u chřipky
Roztoči jsou hlavní příčinou respirační alergie. Příznaky alergie na roztoče jsou:
- opakované kýchání,
- výtok z nosu nebo ucpaný nos,
- svědění očí nebo bolest v krku,
- obecná únava.
Příznaky nelze vždy rozpoznat, mohou být totiž zaměňovány s příznaky nachlazení nebo chřipky.
Alergie na roztoče vs. astma
Až 85 % astmatických pacientů má alergii na roztoče. Je proto nutné konzultovat alergii s odborníkem, který po určení přesné diagnózy stanoví pro vás tu nejvhodnější léčbu.
Zdroj:
www.jsem-alergik.cz