#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Fakta o alergii na roztoče

Pro zdravého člověka jsou roztoči neškodní a nešíří nemoci. Pro alergika jsou ale zdrojem alergenů a dokážou značně znepříjemnit život alergickou rýmou, ekzémem nebo astmatem.

Roztoči z pohledu zoologa

Roztoči jsou drobní živočichové z řádu členovců a stejně jako pavouci patří do třídy pavoukovců. Mají kulovité tělo se čtyřmi páry nohou pokrytých brvami, s drápky a přísavkami. Jejich velikost se pohybuje od 0,1 až do 0,6 mm, jsou tedy pro oko neviditelní a pozorovatelní pouze mikroskopem. Hlavními druhy způsobujícími alergie v našich podmínkách jsou Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

Roztoči z pohledu alergika

Roztočů jsou v každém bytě desítky miliónů. Nejlépe je jim v domácím prachu a v místech, kde se skladují potraviny. Živí se šupinkami lidské nebo zvířecí kůže a jiným organickým odpadem (zbytky nehtů, vlasy). Velmi se jim daří v teplém a vlhkém prostředí, kde se velmi rychle množí. Nejvíc jim proto vyhovují ložnice, kde je najdeme v matracích, peřinách a polštářích. Vyskytují se i v čalouněných sedacích soupravách, šatnících a kobercích.

Není prakticky možné se roztočům vyhnout. Navíc zůstávají alergenní i po uhynutí. Alergii způsobují totiž nejen bílkoviny přítomné v jejich výkalech, ale také bílkoviny v drti z jejich mrtvých těl.

Zdroj:
www.jsem-alergik.cz

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe