Takzvaný "antirachitický" vitamín D si umí lidský organismus vytvořit sám, ale potřebuje k tomu dostatek slunečního záření. Vysoký obsah vitamínu D mají ovšem i produkty z mořských ryb, například rybí olej nebo játra. Důležitý je tento vitamín hlavně pro zdravý vývoj kostí, ale v poslední době se ukazuje, že i lidé trpící atopickým ekzémem (a možná i dalšími alergiemi) by si měli dostatečný příjem tohoto vitamínu pečlivě hlídat.
Vitamín D v těhotenství
Význam vitamínu D pro metabolismus vápníku, a tedy i pro zdraví kostí je znám již velmi dlouho. Nedávno se však objevilo několik vědeckých studií, podle kterých vitamín D ovlivňuje také imunitní systém a skrze něj snad i výskyt některých alergických onemocnění. Tak například množství vitamínu D, které přijímaly budoucí maminky v potravě během těhotenství, ovlivnilo podle některých studií výskyt astmatu, alergické rýmy a potravinových alergií u jejich dětí. Čím více vitamínu D bylo v potravě těhotné ženy, tím nižší bylo riziko, že se u jejího dítěte objeví některé z uvedených alergických onemocnění.
Vitamín D může i škodit?
Na druhou stranu je třeba dodat, že ne všechny dosavadní studie o vitamínu D v těhotenství vyznívají pro tento vitamín jednoznačně příznivě. Existují i výsledky, podle kterých vysoké hladiny vitamínu D v krvi matky zvyšují riziko astmatu a dalších onemocnění dýchacích cest u jejího dítěte.
Jakkoli je u některých alergických onemocnění skutečná role vitamínu zatím nevyjasněná, ohledně atopického ekzému panuje vcelku dobrá shoda. Výsledky celé řady studií se shodují na tom, že nedostatek vitamínu D zvyšuje riziko vzniku atopického ekzému. Nejenže je atopický ekzém častější u dětí matek, které měly v těhotenství nízký příjem vitamínu D, ale ekzém se vyskytuje častěji i u dětí narozených na podzim a v zimě, kdy je méně slunečních paprsků a tím i nižší tvorba tohoto vitamínu. Také děti narozené v zeměpisných šířkách, kde je sluníčka během roku méně, trpí atopickým ekzémem častěji.
(vek)
Zdroj: Peroni D. G. et al: Correlation between serum 25-hydroxyvitamin D levels and severity of atopic dermatitis in children. Br J Dermatol. 2011 May; 164 (5): 1078–82.