Letní alergie

Alergie se může objevit kdykoliv během života. Většinou se objevuje u pacientů s dědičnou vlohou a po opakovaném kontaktu s určitým alergenem. Během léta je v ovzduší velké množství pylových alergenů, není proto divu, že se první projevy alergie přihlásí často právě v létě.

Alergie se může objevit kdykoliv během života. Většinou se objevuje u pacientů s dědičnou vlohou a po opakovaném kontaktu s určitým alergenem. Během léta je v ovzduší velké množství pylových alergenů, není proto divu, že se první projevy alergie přihlásí často právě v létě. Zda se bude jednat pouze o přechodné sezonní obtíže anebo o celoroční problém, to ukáže jen čas.

Při prvních projevech je většinou doporučeno potíže, pokud nejsou závažné, během pylové sezony sledovat a zaznamenávat. Pokud se stejné obtíže opakují v následující sezoně, je vhodné alergologické vyšetření, které pomůže objasnit jejich příčinu a následně doporučí vhodnou léčbu.

Příchod léta je dobrou zprávou pro alergiky na jarní stromy. Pro alergiky na trávy, plevele a obilniny je to naopak zpráva horší. Nastává totiž období nejvyššího výskytu těchto alergenů v ovzduší. Zároveň je to i sezona nejvyšších koncentrací ozonu. Teplota vzduchu sama o sobě nezpůsobuje zvýšení počtu pylových zrn v ovzduší. Je ale příčinou zvýšené tvorby ozonu v přízemních vrstvách atmosféry, což samo o sobě může vyprovokovat příznaky alergie.

V létě je lépe nepobývat venku během dopoledne, kdy jsou koncentrace pylových zrn v ovzduší nejvyšší. Určitou ochranu zaručuje pobyt v místnostech s klimatizací. Důležité je také neotvírat během dopoledne okna, aby pyl nemohl nalétat do našich domovů. Pokud se člověk pohybuje venku po delší dobu během dne, pak se má po návratu domů osprchovat a hlavně si umýt hlavu. Vlasy mohou být přímo magnetem pro pylová zrna, která si potom přinese až do ložnice a na polštář. Při nutnosti kosit trávu nebo pracovat na zahradě je případné používat ochrannou masku na ústa a nos.

Každému alergikovi je nutné zdůrazňovat, aby si nezapomněl vzít včas své léky na alergii, protože než začnou působit, chvíli to potrvá. Výběr správných léků je důležitý. K nejzákladnějším lékům patří antihistaminika. Pomohou při svědění, kýchání a rýmě, ale většinou nepomohou při ucpaném nosu. Přechodný účinek při tomto problému mají nosní dekongescencia (látky zmírňující otok sliznice). Tyto léky ale nejsou určeny pro dlouhodobé použití. Pak už je opravdu nutné navštívit specialistu, aby provedl podrobné vyšetření a doporučil další léčbu.

(van)

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe