Ohrožení pylovou alergií může číhat doslova na každém kroku, nemocniční prostředí nevyjímaje. Dokazuje to španělská studie prováděná právě v nemocnici.
Ačkoliv lidé nemocnici obecně považují za bezpečné prostředí (a beze sporu jím je), lze se i zde nakazit některou z tzv. nemocničních neboli nozokomiálních chorob. Ty se šíří právě v nemocničním prostředí a nejčastěji zahrnují zejména průjmová onemocnění a onemocnění horních dýchacích cest.
Stejně jako průjem však může v nemocnici pacienta postihnout například i pylová alergie. Ani sebedokonalejší pylové nemocniční filtry totiž nedokážou zachytit všechny pylové částice. Přesvědčili se o tom i španělští vědci, kteří závěry svého pozorování publikovali v odborném medicínském časopise International Journal of Environmental Research and Public Health.
Ve svém více než dvouletém výzkumu použili španělští vědci a lékaři několik přenosných lapačů částic. Ty nainstalovali v nemocni Badajoz, a to tak, že jeden byl v uzavřené místnosti, druhý v místnosti, která byla neustále otevřená, a poslední venku u vchodu do nemocnice. Jako zkoumané podlaží bylo vybráno přízemí a třetí patro a údaje byly průběžně hodnoceny.
Celkem bylo během studie zachyceno 32 druhů pylových zrn, přičemž více než tři čtvrtiny zachycených částic tvořily částice pouhých pěti druhů pylů. Průměrná vnitřní koncentrace byla 25 pylových zrn na metr krychlový, což je podle lékařů koncentrace dostatečná k vyvolání alergické reakce. Nemocniční filtry a odvětrávání se také neukázaly jako dostatečně účinné, protože se i přes všechna opatření do vnitřku budovy dostalo zhruba 27 % venkovní koncentrace pylových částic. Podle vědců nemá na koncentraci také vůbec vliv, zda je místnost umístěna v přízemí, nebo vyšším patře, a stejně tak ani počet lidí, kteří místností procházejí a mohou tak pylová zrna na svém oděvu přenášet.
(kam)
Zdroj: Tormo Molina R. et al.: Seasonal and Spatial Variations of Indoor Pollen in a Hospital, Int J Environ Res Public Health. 2009 December; 6 (12): 3169–3178.