Celoroční alergická rýma je obvykle způsobena alergeny z bytu nebo pracovního prostředí (plísně, roztoči) a na rozdíl od pylové rýmy se neomezuje jen na období pylové sezóny. Léčba projevů celoroční alergické rýmy je tedy tím komplikovanější, že je vyžadována nepřetržitě po celý rok.
Některé léky poškozují nosní sliznici
Projevy celoroční alergické rýmy jsou podobné jako u rýmy vyvolané pylovými alergeny. Patří mezi ně především pocit ucpaného nosu a dále kýchání, svědění a vodnatá sekrece z nosu. Alergickou rýmu lze kromě antialergických léků podávaných v tabletách léčit také pomocí nosních sprejů nebo nosních kapek. Existuje několik druhů těchto přípravků s různým mechanismem účinku, avšak jejich dlouhodobé každodenní užívání je většinou spojené s určitými riziky. Dochází k poškození nosní sliznice, nebo dokonce k jejímu paradoxnímu otoku.
Jednou z možností léčby celoroční alergické rýmy jsou také spreje s obsahem kortikoidů, které se aplikují přímo na nosní sliznici. U těchto léků je udávána dobrá účinnost a minimum nežádoucích účinků i při dlouhodobém užívání.
Lokální kortikoidy je možné podávat celoročně
Nedávno byly uveřejněny výsledky studie, jejímž cílem bylo zjistit, zda je bezpečné užívat nosní spreje s kortikoidy pravidelně (každý den) a celoročně. Testovány byly dva různé léky (dvě různé účinné látky) z této skupiny.
Studie se zúčastnilo téměř sto dobrovolníků, z nichž přibližně dvě třetiny si každý den aplikovaly nosní sprej s kortikoidy, zbývající třetina pak sloužila jako kontrolní vzorek. Ukázalo se, že ani po roce pravidelného užívání nebyla nosní sliznice pacientů atrofická (to znamená ztenčená) oproti sliznici u zdravých kontrolních jedinců. Naopak užívání spreje vedlo ke zlepšení zánětlivých projevů v nosní sliznici pacientů. Zdá se tedy, že celoroční a každodenní užívání těchto léků může být bezpečné a lze je použít k potlačení projevů celoroční alergické rýmy.
(vek)
Zdroj: Fokkens W. J. et al. No mucosal atrophy and reduced inflammatory cells: Active-controlled trial with yearlong fluticasone furoate nasal spray. Am J Rhinol Allergy. 2012 Jan; 26 (1): 36–44.