Až se jaro alergika zeptá, co dělal v zimě...

Zimní období je pro pylové alergiky obdobím klidu a pohody. Nemají žádné obtíže, a tak snadno na svou alergii zapomenou. Ta se jim však potom o to krutěji sama připomene v jejich pylové sezoně.

Zimní období je pro pylové alergiky obdobím klidu a pohody. Nemají žádné obtíže, a tak snadno na svou alergii zapomenou. Ta se jim však potom o to krutěji sama připomene v jejich pylové sezoně.

Vždy je lepší se na sezonu připravit a nečekat, až nás zaskočí. Pokud máme obtíže, které by mohly být alergií, je nutné se včas nechat vyšetřit. Během pylové sezony je již pozdě.

Nemohou být totiž provedeny kožní testy, a také je pro danou sezonu již pozdě začínat s alergenovou vakcinací (dříve označovanou jako desenzibilizace). V probíhající pylové sezoně je totiž vyšší riziko nežádoucích účinků a celkového zhoršení alergických projevů. Na testy a eventuální zahájení vakcinace je proto nejlepší období zima.

Testy i pro kojence

Vyšetření by měli podstoupit všichni, kdo mají trvalé nebo opakované alergické obtíže. Je důležité zdůraznit, že se dá provést v jakémkoli věku, tedy i u kojenců! Na začátku je proveden podrobný rozbor potíží a rozbor celého zdravotního stavu. Podle charakteru obtíží se již dá přesněji vytipovat možný alergen, a tomu se potom uzpůsobí testy.

V zimě lze provést jak kožní testy, tak i laboratorní stanovení alergických protilátek. U pylových alergií většinou tyto informace stačí ke stanovení správné diagnózy. U potravinové alergie je lepší spoléhat se nejvíce na přímé zkoušky – provokační testy – podáním podezřelé potraviny a sledováním příznaků.

Provokační test není vždy nezbytný

Laboratorní ani kožní testy v případě potravinové alergie totiž nemají tak dobrou citlivost jako u jiných typů alergie. Naopak u pylové alergie, pokud jsou příznaky i vyšetření v souladu, není provokační test nutný. Lékař stanoví diagnózu a může doporučit alergenovou vakcinaci. (není totiž vhodná pro úplně každého alergika, proto její užití má svá pravidla). Její princip spočívá v tom, že se postupně podávají stále větší dávky alergenu – injekčně nebo pod jazyk – až se dosáhne dávky udržovací.

Při injekčním podání jsou zpočátku intervaly krátké, 1 týden po dobu 2 měsíců. Po této době je většinou dosaženo udržovací dávky a interval je prodloužen na 4–6 týdnů. Dále léčba trvá 3–5let.

Začněte včas

Během pylové sezony by pacient již měl být na udržovací léčbě, proto je nutný dostatečný předstih zahájení vakcinace, aby byl dostatek času "vystoupat" na udržovací dávkování.

Pro "uvědomělého"alergika je tedy zima obdobím nikoli úplné nečinnosti a pasivity, ale bádání a "bojových příprav" na nadcházející pylovou sezonu. Pokud jste to nestihli letos, příští zimu se už snažte na svou alergii pamatovat včas.

(van)

website.web.ps.text.newsletter_free_subscribe