Imunita alergiků je podle definice alergie v určitém směru přehnaná, což vede ke spekulaci, že alergie by mohla být ochranným faktorem před rozvojem nádorů.
Bylo publikováno mnoho studií, které ukázaly ochranný vliv alergie před nádory, současně ale existuje také řada studií, které poukazují na pravý opak – tedy že alergie je rizikovým faktorem pro rozvoj nádorového bujení.
Hlavním nedostatkem většiny těchto studií je malý počet vyšetřených a sledovaných pacientů nebo nepřesná a neověřená diagnóza alergie, odvozená pouze z dotazníků.
Není definice jako definice
Studie, které používají přesnější definici alergie, se zase v této definici liší. Některé prokazují alergii na základě pozitivních kožních testů, některé podle hospitalizací pro astma, jiné zase podle údajů zdravotních pojišťoven o astmatu. A ještě další podle pacientem udávané atopické dermatitidy. Také většina z těchto studií došla k nejednoznačným závěrům, co se vztahu alergie a rakovinného bujení týká.
Riziko, nebo ochrana?
V současné době tedy panuje názor, že za určitých okolnosti je alergie ochranou před nádory. Zároveň ale alergie může také být hodnocena jako určité selhání imunitního systému, a tudíž vlastně předstupeň nádorového bujení, zejména v imunitním systému samotném.
Výhoda pro vývoj?
V dnešní době počty alergiků stále rostou. Dalo by se tedy spekulovat, že alergie může být určitou výhodou z hlediska evoluce, která by mohla znamenat ochranu proti jiným onemocněním, například nádorům. Všechny tyto rozporuplné úvahy vedly autory ze Švédska k provedení rozsáhlé epidemiologické studie na pacientech s jasně definovanou alergií, kteří byli komplexně sledováni se zaměřením na odhalení nádorového bujení.
Během let 1988 až 200 byla u 70 136 pacientů vyšetřena hladina celkových alergických protilátek IgE a u 57 815 hladina specifických alergických protilátek IgE proti definované směsi alergenů. Výsledky byly propojeny s informacemi z národního registru maligních nádorů.
Ani dobře, ani špatně
Výsledky ukázaly, že celkový počet nádorů se v obou skupinách pacientů nevymykal populačnímu průměru. Ve výskytu nádorů nebyl rozdíl mezi pacienty se zvýšeným celkovým IgE nebo zvýšeným specifickým IgE v porovnání s pacienty s normálními hodnotami. Také specifická analýza podle jednotlivých typů nádorů neprokázala, že by karcinomy plic, děložního čípku, slinivky břišní, lymfatických uzlin nebo kůže byly ovlivněny výskytem alergie. Studie tedy prokázala, že alergie a zhoubné bujení jsou na sobě nezávislé a vzájemně se neovlivňují.
(van)
Zdroj: Allergy 2005;60:1116–1120.