Chronický sekretorický zánět středouší je zánětlivé onemocnění způsobující hromadění tekutiny ve středním uchu. To vede k poruše sluchu, u dětí tedy k opoždění řeči, a k chronickému poškození středního ucha. Příčina je stále nejasná, roli hraje dědičná dispozice a řada vnitřních i zevních faktorů, například alergie nebo porucha funkce Eustachovy trubice.
Vztah alergie a chronického zánětu středouší je mezi odborníky ale stále otevřené téma. Dosud totiž nebyly publikovány žádné studie, které by prokázaly účinnost léčby alergie u tohoto onemocnění.
Cílem amerických autorů proto bylo určit zastoupení alergiků mezi pacienty s chronickým sekretorickým zánětem středouší a ověřit účinnost alergenové imunoterapie na jejich chronický ušní zánět (prevence zánětu nebo zkrácení doby jeho trvání).
Autoři provedli prospektivní studii u pacientů navštěvujících ušní kliniku pro chronický zánět středouší s nutností zavedení ventilačních trubiček nebo s chronickou sekrecí z perforovaného ušního bubínku nebo z ventilační trubičky. Studie se zúčastnilo 52 dětí mladších patnácti let a 37 dospělých, splňujících uvedená kriteria.
Všem byly provedeny kožní alergologické testy a u všech byla prokázána alergie. Z nich 94 % pacientů bylo alergických na prach, tedy de facto na roztoče, 44 % na zvířata, 88 % na plísně a pouze 8 % na sezonní pyly. Z dalších onemocnění mělo 21 % pacientů astma a 63 % alergickou rýmu a záněty dutin. Samotný zánět středouší, bez jiné diagnózy, se vyskytoval u pouhých 37 % pacientů.
Z celkového počtu účastníků studie bylo 68 pacientů léčeno alergenovou imunoterapií, 21 pacientů tuto léčbu odmítlo, a sloužili tedy jako kontrolní skupina. Ze skupiny léčených pacientů se do čtyř měsíců od zahájení léčby výrazně zlepšilo 5,5 % pacientů a 85 % se zcela uzdravilo. Z kontrolní skupiny, která alergenovou imunoterapii nedostávala, se neuzdravil nikdo.
Výsledky podtrhují význam intenzivní léčby alergie u pacientů s chronickým sekretorickým zánětem středouší. Všichni tito pacienti by měli být alergologicky vyšetřeni a jejich alergie by měly být intenzivně léčeny.
(van)
Hurst DS. Pediatric Otorhinolaryngology 2008;in press.