Zkřížené alergie aneb Ani příroda není neomylná

Co mají společného rajčata s pylem břízy? Nebo avokádo s latexem? Ti, kteří jsou alespoň na jednu z věcí přecitlivělí, by to měli vědět. Zjistěte, jaká zkřížená alergie hrozí vám!

Zkřížené alergie aneb Ani příroda není neomylná

X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na kontakt s okolním biologickým prostředím (např. s pyly, roztoči, zvířecí srstí, potravinami atd.). Děje se tak prostřednictvím drobounkých molekul zvaných antigeny, které se vyskytují na povrchu každé buňky – to znamená na všem, co je rostlinné, živočišné či jednoduše řečeno organické. Pokaždé, když se s naším tělem setká nějaká látka, buňky imunitního systému si její antigeny ohmatají a rozliší, zda jsou „dobré“, nebo „špatné“. Proti těm špatným se pak brání a dělají vše pro to, aby je zneškodnily. Většinou se tak děje prostřednictvím protilátek, které jsou produkovány bílými krvinkami přímo „na míru“ konkrétnímu antigenu. Když tedy dostaneme angínu, vyrobí protilátky proti vyvolávající bakterii. Obdobně když jsme alergičtí na pyly trav, tvoří protilátky pouze proti nim.

Podivná příbuznost

Už se vám někdy stalo, že jste na ulici potkali člověka, který byl k nerozeznání podobný vašemu známému? Stejně jako lidských tváří i antigenů je v přírodě spousta – vlastně ještě mnohem více. Je to logické, když vezmete v úvahu, že každý druh organické hmoty musí mít svůj, jedinečný. Ale ani bílé krvinky nejsou neomylné a občas se stane, že protilátka proti jednomu alergenu reaguje i s něčím jiným. Člověk pak může být velmi překvapen, když mu lékař zjistí alergii na něco, s čím se ještě v životě nesetkal. 

Alergie na všechno?

Zkřížených reakcí existuje celá řada. Vědět byste o nich měli hlavně tehdy, pokud trpíte velmi vážnou alergií – takovou, při které vás setkání s alergenem může ohrozit na životě. V takovém případě lékaři doporučují vyhýbat se i všemu, co nese riziko zkřížené reakce. Pro silné alergiky na krevety je to například krab nebo humr. Existují ale i daleko bizarnější spojení: třeba velmi častý neduh jménem orální alergický syndrom.

  • Ten vzniká v době kvetení trav a stromů, a to až u poloviny všech, kteří trpí tzv. sennou rýmou.
  • Silným alergenem, který může fungovat jako spouštěč, bývá například pyl břízy nebo ambrozie.
  • Orální alergický syndrom způsobí, že v pylové sezóně člověk nemůže jíst téměř žádné čerstvé ovoce. Při pokusu o jeho konzumaci se okamžitě dostaví svědění v ústech a v krku, zarudnutí a mírný otok jazyka a patra. Nejvýraznější je reakce na jablka a meloun.
  • Jde o velmi nepříjemný fenomén, který ale obvykle během deseti minut odeznívá a nepředstavuje pro člověka žádné riziko. Vzácně se může vyvinout celková reakce organismu, např. s vyrážkou, zcela výjimečně pak i závažná porucha dýchání a oběhu, známá jako anafylaktický šok. 

Dalším alergenem, který poměrně často vyvolává výrazné zkřížené reakce, jsou arašídy a jiné ořechy. Když zapátráte na internetu, jistě najdete mnoho informací o tom, jaké je riziko zkřížené reaktivity právě u vaší alergie.  

(luko)

Zdroje: 
www.allergopharma.coma
www.medicinenet.com

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Oční projevy alergie: v hlavní roli zarudnutí a svědění

Oční projevy alergie: v hlavní roli zarudnutí a svědění

Bolest hlavy: migréna, nebo důsledek alergie?

Bolest hlavy: migréna, nebo důsledek alergie?

Alergie na zvířata: pomocí léků se dá zvládnout

Alergie na zvířata: pomocí léků se dá zvládnout

Plísně a roztoči – viníci zimních alergií

Plísně a roztoči – viníci zimních alergií

Jak vzniká alergie?

Jak vzniká alergie?

Alergie na červené maso nebo avokádo? Ano, je to možné!

Alergie na červené maso nebo avokádo? Ano, je to možné!
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci