Potravinové alergie aneb Oběd, který může zabít

Alergie na potraviny patří k nejčastějším vůbec. Jejich projevy můžou být nejrůznější, stejně jako jídlo, které přecitlivělost vyvolává. Nabízíme jednoduchý přehled.

Potravinové alergie aneb Oběd, který může zabít

X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Miminka, starší děti i dospělí – potravinová alergie se může objevit v každém věku. Je způsobena chybnou citlivostí imunitního systému na určité proteiny z jídla. Imunitní buňky zdravého člověka by tyto proteiny nechaly na pokoji, ovšem ty alergikovy se začnou bránit a spouštět zánětlivou reakci – někdy i značně závažnou – při kontaktu se sebemenším množstvím potraviny.

Nejčastější spouštěče

Nejvíce lidí je alergických na jednu nebo více z těchto potravin:

 • kravské mléko,
 • vajíčka,
 • ryby,
 • arašídy,
 • mořské plody,
 • sója,
 • ořechy (lískové, vlašské, para),
 • pšenice.

Není však vzácná ani přecitlivělost na nejrůznější ovoce a zeleninu. Člověk má také poměrně často více než jednu alergii, a to kvůli fenoménu zvanému „zkřížená reaktivita“, o kterém jsme na našich stránkách psali nedávno. Imunitní systém totiž může dva velmi podobné proteiny považovat za identické a například při alergii na pyl ambrozie tak, zdánlivě nesmyslně, reagovat přehnaně i na banán či meloun.

Příznaky běžné i vzácné

Alergická reakce obvykle nastupuje do několika minut po snědení potraviny, známe ale i opožděnou odpověď organismu, která vypukne až po několika hodinách. K typickým příznakům řadíme:

 • červenou svědivou vyrážku nebo kopřivku,
 • ucpaný nebo svědící nos, kýchání a slzení či štípání očí,
 • zvracení, průjem a bolení břicha,
 • otok (např. rtu, jazyka nebo patra).

Vzácně, u velmi silné alergie, se může rozvinout anafylaktický šok. Jeho nástup ohlásí chrapot a sípání, potíže s dýcháním a mravenčení končetin nebo obličeje. V takovém případě musí alergikovo okolí okamžitě zavolat záchrannou službu, protože anafylaxe člověka ohrožuje na životě.

Ne všechno je alergie

Někteří lidé, kteří sami sebe považují za alergiky, ve skutečnosti trpí intolerancí, která je méně nebezpečná a obvykle nastupuje až po snědení většího množství dané potraviny. Alergie je přecitlivělost na jídlo, intolerance se překládá jako nesnášenlivost. Obě slova znějí podobně a i příznaky se často shodují – hlavně průjem, nevolnost, zvracení a bolest břicha. Alergická reakce má ale vždy imunitní podklad, zatímco u nesnášenlivosti je příčina jiná – například chybění enzymu nezbytného pro trávení dané potraviny. Typickou surovinou, u které známe jak alergii, tak intoleranci, je mléko (laktóza).

Nezastupitelná role lékaře

Kožní a krevní testy bývají nezbytné k tomu, aby mohl alergolog potvrdit vaši přecitlivělost a vyhnul se záměně, třeba za výše zmíněnou intoleranci. Ani dále se bez odborníka neobejdete. Alergie se sice zatím nedají vyléčit, ale můžete užívat například antihistaminika, která zmírní nepříjemnou reakci. Lidé ohrožení anafylaktickým šokem by u sebe navíc měli neustále nosit injekci adrenalinu, kterou si píchnou v případě nechtěného kontaktu s alergenním jídlem. Nejdůležitějším opatřením ale samozřejmě zůstává se nebezpečné potravině vyhnout.

(luko)

Zdroje: 
www.aaaai.org
www.webmd.com

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Máte alergii na břízu? Pak pozor i na jablka nebo celer!

Máte alergii na břízu? Pak pozor i na jablka nebo celer!

Alergie na plísně: jak se jim bránit?

Alergie na plísně: jak se jim bránit?

Alergie na peníze či cvičení? I takové existují!

Alergie na peníze či cvičení? I takové existují!

Sedm tipů, jak nepodcenit nadcházející pylovou sezónu

Sedm tipů, jak nepodcenit nadcházející pylovou sezónu

Příčiny alergické reakce: v hlavní roli imunitní systém

Příčiny alergické reakce: v hlavní roli imunitní systém

Domácí alergeny: snižte je na minimum!

Domácí alergeny: snižte je na minimum!
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci