Neviditelná hrozba? Domácí alergeny!

Miliony lidí trpí celoročními projevy alergie, za které mohou spouštěče ukryté v jejich domovech. Pokud i vás neustále obtěžuje svědění, rýma, záněty spojivek nebo průduškové astma, zamyslete se nad prostředím, ve kterém žijete. Viníci vašeho trápení jsou možná velmi blízko.

Neviditelná hrozba? Domácí alergeny!

X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Roztoči jsou okem nepozorovatelní členovci příbuzní pavoukům a klíšťatům, jejichž velikost se pohybuje v řádech mikrometrů. Pro alergiky největší nebezpečí představují takzvaní roztoči bytového prachu, kteří se vyskytují v domácnostech. Alergeny jsou obsaženy zejména v jejich výkalech.

  • Mikroskopickým tvorům se daří především v teplém a vlhkém prostředí, tedy například v lůžkovinách, čalouněném nábytku a kobercích.
  • Vzhledem k tomu, že v ložnicích trávíme nejméně třetinu života, je vhodné začít s úklidem právě zde.
  • Takzvané bariérové povlaky, tedy ložní prádlo určené pro alergiky, představuje účinný způsob, jak omezit rozmnožování roztočů. Speciální povlečení snižuje množství vdechovaných alergenů z lůžka a zabraňuje jejich hromadění.
  • Určitou alternativu představuje pravidelné praní lůžkovin, ideálně jednou týdně.
  • Od věci není ani zakoupení odvlhčovače vzduchu a odstranění všech koberců z domácnosti.

Mýtus o hypoalergenním mazlíčkovi

V dnešní době jsou moderním trendem „hypoalergenní“ domácí zvířata. Z odborného hlediska však taková plemena neexistují, jelikož alergie nejsou způsobeny srstí zvířete, ale slinami, močí a šupinkami kůže. Přesněji u koček a psů vyvolávají projevy přecitlivělosti sliny a kůže, zatímco u hlodavců jsou na vině alergeny obsažené v moči. Nepříjemné projevy se rozvíjejí během několika minut, u obzvláště citlivých jedinců může dojít za 8 až 12 hodin k nástupu závažné alergické reakce. Některé osoby cítí potíže již při kontaktu s oblečením kontaminovaným šupinkami kůže. Definitivní řešení v tomto případě představuje odchod mazlíčka z domácnosti. Alespoň částečnou úlevu pak přinášejí čističky vzduchu a pravidelný, důkladný úklid.

Nevítaní návštěvníci

Švábi se v České republice vyskytují prakticky pouze v blízkosti lidských obydlí. Pokud se ve vaší domácnosti objeví, je zapotřebí jim zablokovat veškeré možné přístupové cesty do domu. Opatření se týká zejména různých prasklin a trhlin v oblasti oken a zdí. Deratizace se často neobejde bez zkušeného profesionála. Důležitou prevenci také představuje skladování potravin v uzavíratelných dózách a pečlivý úklid všech zbytků.

Nedávejte plísním šance

Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které produkují takzvané spory, drobné okem neviditelné rozmnožovací částečky. Tyto částice dýcháme všichni, jen u náchylných jedinců však způsobují rozvoj alergických projevů. Plísně potřebují k růstu vyhovující povrch, na kterém se usadí, a také odpovídající životní podmínky v podobě dostatečné vlhkosti, tepla a živin. Ve vnitřním prostředí je nejvyšší výskyt spor zejména v zimních měsících. Nejdůležitější prevencí je opět úklid. Najděte všechna ložiska a odstraňte je vhodným protiplísňovým (fungicidním) přípravkem. Druhým krokem je snížení vlhkosti v domácnosti. Ta by neměla dlouhodobě překračovat 60 %. Účinné řešení nabízí pravidelné větrání a dostatečné vytápění. S odstraněním nadbytečné vlhkosti vám může pomoci i odvlhčovač vzduchu.

(holi)

Zdroj:
www.aaaai.org

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Alergická rýma: 10 tipů, jak přežít nadcházející sezónu

Alergická rýma: 10 tipů, jak přežít nadcházející sezónu

Dárek k Valentýnu? Bonboniéra s kyticí mohou být pro alergika katastrofou

Dárek k Valentýnu? Bonboniéra s kyticí mohou být pro alergika katastrofou

Jak vypravit dítě s potravinovou alergií na letní tábor

Jak vypravit dítě s potravinovou alergií na letní tábor

Alergie na peníze či cvičení? I takové existují!

Alergie na peníze či cvičení? I takové existují!

Domácí alergeny: snižte je na minimum!

Domácí alergeny: snižte je na minimum!

Výživa ženy v těhotenství: může mít vliv na vznik alergií u dítěte?

Výživa ženy v těhotenství: může mít vliv na vznik alergií u dítěte?
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta