Nebezpečná pětka aneb Viníci přecitlivělosti na prach a roztoče

Domov by měl být oázou klidu a bezpečí. O tom však část alergiků občas pochybuje. Jen se za nimi zavřou dveře, začnou kýchat, kašlat, případně je pálí oči. Za potížemi mohou stát rozličné alergeny, ovšem prevence a první pomoc jsou pouze jediného druhu – hloubkový úklid domácnosti.

Nebezpečná pětka aneb Viníci přecitlivělosti na prach a roztoče

X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Domácí prach je pestrou směsicí různých částic. Nejčastěji se skládá z roztočů a jejich výkalů, lidských a zvířecích šupin kůže, z vlasů, chlupů domácích zvířat, z textilních vláken i peří. Zapomínat nelze ani bakterie, plísně a pylová zrna. Lidé s alergií na prach se stávají přecitlivělými vůči jedné nebo více z těchto složek.

 • Roztoči. Jedná se o okem nepozorovatelné členovce příbuzné pavoukům a klíšťatům. Miniaturním parazitům se daří především v teplém a vlhkém prostředí, tedy například v lůžkovinách, čalouněném nábytku a kobercích. Spolu s prachem poté víří vzduchem například při vysávání, chůzi po kobercích nebo při stlaní postelí. Alergeny jsou obsaženy zejména ve výkalech roztočů a představují velmi častou příčinu astmatu u dětí.
 • Švábi. V naší zemi se vyskytují prakticky pouze v blízkosti lidských obydlí. U náchylných jedinců vyvolává projevy přecitlivělosti poletování prachu s alergenními částečkami ze švábů.
 • Plísně. Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které produkují takzvané spory, drobné rozmnožovací částečky neviditelné pouhým okem. Všudypřítomné částice dýcháme všichni, jenom u náchylných osob však způsobují rozvoj alergických projevů. Ve vnitřním prostředí je nejvyšší výskyt spor zejména v zimních měsících, protože právě v tomto období je uvnitř místností vysoká vlhkost i teplota.
 • Pyl. Tyto částice ze stromů, bylin i trav způsobují největší obtíže od jara až do časného podzimu. Pyl je tak nedílnou součástí domácího prachu a může být pravou příčinou většiny případů alergie na prach.
 • Zvířecí alergeny. Projevy přecitlivělosti jsou také způsobeny slinami a šupinkami kůže (kočky a psi) nebo alergeny obsaženými v moči (hlodavci). 

Od rýmy po sípání  

Při víření prachu je nejvíce postižen dýchací systém, ale trpět mohou i oči. Mezi nejčastější projevy této alergie tak patří výtok či pocit ucpaného nosu, červené, svědící a slzící oči, kašel, tlak na hrudi, dušnost a svědění obličeje.

Pomoci mohou i drobné úpravy

 • Regulujte. Vysoká vlhkost vzduchu je ideální půdou pro rozmnožování plísní a roztočů – dlouhodobě by neměla překračovat 60 %. K jejímu snížení lze využít odvlhčovače vzduchu nebo nainstalovat do domácnosti klimatizaci.
 • Ochraňujte. Účinný způsob, jak omezit množení roztočů, představují takzvané bariérové povlaky. Jedná se o povlečení určené speciálně pro alergiky, které zmenšuje množství vdechovaných alergenů z lůžka a zabraňuje jejich hromadění v bytě.
 • Přehodnoťte. Vhodná je také výměna klasických „péřových“ peřin a polštářů za syntetické materiály.
 • Změňte. Pokud je to možné, nahraďte koberce plovoucí podlahou, linem nebo dlažbou a zbavte se závěsů a čalouněného nábytku.

Protialergická bariéra 

 • Nezbytností je pravidelné praní lůžkovin, ideálně jednou týdně. Roztočů se lze zbavit i tím, že textil necháte přes noc v mrazničce.
 • Při úklidu používejte vlhký mop nebo hadr. Čištění podlahy nebo utírání prachu na sucho totiž způsobuje výrazné víření prachových částic.
 • Najděte všechna ložiska plísně a odstraňte je vhodným protiplísňovým (fungicidním) přípravkem. V zimních měsících nezapomínejte na pravidelné větrání místností.
 • Pro vysávání domácnosti je ideální volbou HEPA filtr, který pohlcuje mikroskopické částice prachu a alergenů. Možným doplňkem je také používání dýchací masky při vysávání.
 • Chlupaté mazlíčky nikdy nepouštějte do prostoru ložnice. Definitivní řešení problémů v tomto případě však většinou vyřeší až odchod zvířete z domácnosti.

(holi)

Zdroj:
www.medicinenet.com

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Smrtící jednohubky aneb Berte ohledy také na alergiky!

Smrtící jednohubky aneb Berte ohledy také na alergiky!

Bolest hlavy: migréna, nebo důsledek alergie?

Bolest hlavy: migréna, nebo důsledek alergie?

Alergenová imunoterapie může pokračovat i v těhotenství

Alergenová imunoterapie může pokračovat i v těhotenství

Pylová sezóna přichází aneb Štěstí přeje připraveným!

Pylová sezóna přichází aneb Štěstí přeje připraveným!

Alergie na hmyzí bodnutí

Alergie na hmyzí bodnutí

Když za alergii může mléko

Když za alergii může mléko
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci