Nebezpečná krása aneb Alergie na kosmetiku

Kosmetika – od šamponů až po parfémy – nám pomáhá cítit se dobře. Ale může i dráždit kůži nebo vyvolávat alergické reakce. Podle výzkumu amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv až 25 % respondentů uvádí, že mělo alespoň jednou kožní potíže spojené s nějakým kosmetickým produktem.

Nebezpečná krása aneb Alergie na kosmetiku

X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Intenzita nepříjemností kolísá od obyčejné vyrážky až po plně vyjádřenou alergickou reakci. Příznaky se mohou projevit ihned poté, co poprvé nanesete nový přípravek, ale třeba i po letech bezproblémového používání. Existují dva typy odpovědí organismu na kožní produkty:

  1. Kontaktní iritační dermatitida, která nastává tehdy, když něco poškodí kůži. Ta může zarudnout, pálit, svědit nebo píchat těsně po použití produktu. Mohou se vytvořit puchýře, možné je i krvácení, zvláště pokud se škrábete.
  2. Kontaktní alergická dermatitida postihuje imunitní systém. Jejími příznaky jsou zarudnutí, otok, zhrubnutí, svědění a kopřivka. Může se projevit kdekoli, ale nejčastěji se objevuje na krku, rtech, uších a očích. 

Bývá obtížné zjistit, jakého původu kontaktní dermatitida je, může být dokonce kombinací obou výše zmíněných druhů. 

Co způsobuje alergii

Často jsou obviňovány konzervanty a parfemační složky. Někdy i přípravky, které se honosí označením „neparfemované“, mohou obsahovat příměsi, které mají zamaskovat jejich chemický zápach. Pokud si chcete být jisti, hledejte spíše výrobky s označením „bez parfému“, „fragrance free“ apod. Téměř každý výrobek, který obsahuje vodu, musí obsahovat také konzervant. Nejčastěji používanými jsou parabeny, imidazolidinyl urea, Quaternium-15, DMDM hydantoin, fenoxyethanol, methylchloroizothiazolinon a formaldehyd. Všechny jsou spojovány s výskytem alergií. 

Na které výrobky si dávat pozor

Nejčastěji způsobují nepříjemné reakce mýdla, saponáty, antiperspiranty, oční líčidla, hydratační krémy, šampony, dlouhotrvající rtěnky, laky na nehty (obzvláště ty, které obsahují formaldehyd) a lepidla na umělé nehty, ve kterých je metakrylát. Kožní reakce vyvolávají také barvy na vlasy, které obsahují zesvětlující složky p-fenylendiamin a peroxodisíran amonný. Produkty, ve kterých jsou alfa-hydroxykyseliny, mohou u některých lidí způsobit zarudnutí kůže, otok, puchýře a svědění, obzvláště ty, které jich obsahují více než 10 %. Také krémy a séra proti vráskám s tretinoinem mohou někdy vyvolat iritační kontaktní dermatitidu. Mnozí lidé jsou alergičtí na krémy na opalování. Jestli je to i váš případ, poraďte se se svým lékařem, jak můžete nejlépe svoji kůži chránit před sluncem.

Opatrnost je na místě  

Základním, nezbytným a většinou dostatečným krokem je přestat používat výrobek, který dermatitidu vyvolal, ať už je to cokoli. Může se stát, že budete potřebovat krém s kortikoidy ke zmírnění projevů, ale nikdy ho neaplikujte na vlastní pěst. Vždy pouze na radu lékaře. A jak se kožní alergii vyhnout?

  • Hledejte výrobky, které obsahují méně složek. Snížíte tím pravděpodobnost reakce. 
  • Než začnete používat nový preparát, vyzkoušejte ho na vnitřní straně lokte a den nebo dva počkejte. Pokud se objeví reakce, přípravek nepoužívejte. 
  • Parfémy vždy aplikujte na oblečení, nikdy na kůži. 
  • Nevěřte prohlášením „hypoalergenní“, „dermatologicky testovaný“, „nedráždivý“ apod. Někteří výrobci svoje produkty testují, jiní ne. Neexistují závazná pravidla o používání těchto termínů na obalech výrobků.

(pez)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 5

Čtěte také

Alergie na léky: důležité je najít konkrétního viníka!

Alergie na léky: důležité je najít konkrétního viníka!

Alergici, připravte se! Je tu březen, měsíc stromů

Alergici, připravte se! Je tu březen, měsíc stromů

Když za alergii může mléko

Když za alergii může mléko

Výživa ženy v těhotenství: může mít vliv na vznik alergií u dítěte?

Výživa ženy v těhotenství: může mít vliv na vznik alergií u dítěte?

Alergie na hmyzí bodnutí

Alergie na hmyzí bodnutí

Netypické příznaky alergií – mohou i zabít

Netypické příznaky alergií – mohou i zabít
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta