Projevy přecitlivělosti trápí stále více obyvatel vyspělých zemí. Česká republika není výjimkou. Různým typem alergie trpí podle lékařských odhadů až třetina obyvatelstva. Alergenová imunoterapie je metodou, která se soustředí na samotnou příčinu onemocnění. V současnosti se využívá v léčbě alergické rýmy a alergie na hmyzí jed.
Alergenová imunoterapie se zaměřuje na příčinu onemocnění, tedy na „přehnanou“ reakci imunitního systému vůči běžným složkám okolního prostředí. Specifický přístup se osvědčil v léčbě pylových, roztočových, zvířecích, plísňových a hmyzích alergií. Předpokladem dobrého efektu je včasný začátek léčby. Většina alergií vzniká již v dětském věku, což je současně nejvhodnější období pro započetí terapie. Alergenová imunoterapie je poměrně komplexní záležitostí, jež spadá výhradně do rukou alergologů a imunologů. Léčba probíhá většinou po dobu 3–5 let.
Alergenová imunoterapie byla v dřívějších dobách zpochybňována. Postupný rozvoj medicíny však ukázal její prospěšnost. V České republice se v terapii navíc užívají pouze kvalitní a ověřené přípravky, které mají doloženou kvalitu i léčebný efekt.
(holi)
Zdroj:
www.medicinapropraxi.cz